İbrahim’i on binler son yolculuğuna uğurladı

Polis tarafından dün Adana’da katledilen 15 yaşındaki İbrahim Aras’ı onbinler son yolculuğuna uğurladı. Törende bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “Bu devlet çocuk katilidir” dedi.

Adana’da polisin attığı ses bombası olduğu belirtilen cismin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın cenazesi, öğle saatlerinde Adana Adli Tıp Kurumu’ndan alındı.

Ardından yüzlerce araçlık konvoy ile Aras’ın cenazesi, önce vurulduğu yere götürüldü. Aras’ın cenazesi burada bekleyen insanlar tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Aras’ın posterleri ile açılan PKK bayrakları ve sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile karşılandı.

Burada katliama dair öfkenin sloganlarla haykırılmasının ardından konvoy, bu kez Aras’ın evine doğru hareket etti. Aras’ın cenazesini karşılayan aile üyelerinin feryatları yeri göğü doldurdu. Acılı ailenin feryatları cenazeye katılanları gözyaşlarına boğdu. Aras’ın babası oğlunu son kez görmek için kefeni açtı. Oğlunun parçalanmış kafasını gören baba kısa süreli baygınlık geçirdi.

Daha sonra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK-KCK bayraklarıyla sarılı Aras’ın tabutu omuzlara alındı. Defnedileceği Küçükoba Mezarlığı’na doğru son yolculuğuna çıkarılmadan önce kitle, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Ardından da mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. Yürüyüşte on binler sık sık “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo”, “Katil AKP” ve “İntikam” sloganları attı.

Cenazesinin defnedileceği mezarlığa yaklaşıldığında mezarlığın girişine İbrahim Aras’ın dev posteri asıldı.

Daha sonra Aras’ın cenazesi için dini vecibeler yerine getirildi ve on binler aynı anda cenaze namazında saf tuttu. Aras’ın cenazesi, burada halk tarafından alınarak mezarlığa defnedildi. Defin işlemlerinin ardından dualar okundu.

Kitle daha sonra İbrahim Aras’ın evi önünde kurulan taziye çadırına doğru tekrar yürüyüşe geçti.

Defin işleminin ardından burada kısa bir konuşma yapan Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, “Polisin bilerek ve isteyerek İbrahim’i öldürdüğünü biliyoruz. Bizler artık mezar başlarında ağlamakla yetinmeyeceğiz. Biz bu olayın hukuku boyutunu araştırıp takipçisi olacağız. Sorumlular yargılanana kadar sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Bayrak’ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “İbrahim’in şahsında tüm şehitleri anıyorum” diyerek konuşmasına başladı. İbrahim’i katledenlerle Uğur Kaymaz’ı, Ceylan Önkol’u, Berkin Elvan’ı ve Roboskili çocukları katleden zihniyetin aynı zihniyet olduğunu dile getiren Tuncel, “Bugün bir kez bir çocuk katliamıyla karşı karşıyayız. Çocuk katliamlarını gerçekleştiren zihniyet AKP iktidarı ve muhalefetin ta kendisidir. Bu katliamlar iktidarın ve muhalefetin milliyetçi söylemleri nedeniyle gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından 2013 Amed Newrozu’nda başlatılan diyalog sürecine dikkat çeken Tuncel, “Kürt Özgürlük Hareketi üzerine düşeni yaptı. AKP hükümeti ne yaptı? AKP hükümeti ‘artık cenazeler gelmiyor’ dedi. Evet asker cenazeleri gelmedi ama siviller hep katledildi. AKP hükümeti son bir aydır yaşanan olaylara karşı hiçbir açıklama yapmamıştır. Eğer AKP ‘Kalekolları yapmıyoruz’ deseydi bunların hiçbiri olmayacaktı. Ama AKP’nin çözümü öldürmektir” diye belirtti. Amed’de çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden ailelerin oturma eylemine dikkat çeken Tuncel, “AKP’ye aldanmasınlar. Bakın AKP’nin çocuk hassasiyeti ortadadır. Lice’de, Gever’de ve Gezi’de öldürülenlerin hesabını sormadı. AKP hiç kimseyi cezalandırmadı tam tersine katilleri ödüllendirdi. AKP’nin Kürt politikası ölüm politikasıdır” sözlerini ifade etti.

“Bu devlet çocuk katilidir” diyerek konuşmasını sürdüren Tuncel, “İnsanların eylem yapma hakkı var. İnsanlar eylem yapıyor diye insanların öldürülmesi gerekmiyor. İnsanlar eylem yaptıkları için öldürülüyorsa o zaman nerede hukuk devleti, nerede demokrasi?” diye sordu. Kürt halkının değerlerine ve kazanımlarına sahip çıkacağını kaydeden Tuncel, “Sonuna dek eşitlik ve özgürlüğü savunacağız. Barış çabalarımız devam edecek. Türk halkına da sesleniyoruz. Biz bu ülkede birlikte yaşıyoruz ve Türkiye halklarının da bu katliamlara karşı sessiz kalmamasını istiyoruz. İbrahim; güzel çocuk biz senin mücadelenin takipçisi olacağız. Barış ortamını yaratarak çocukların mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

ADANA’DA GENÇLERDEN YÜRÜYÜŞ

Konuşmaların ardından Sabahat Tuncel ve beraberindekiler, BDP Gülbahçe Temsilciği önünde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Taziye çadırına ziyaretler sürerken bir gurup genç ise Dağlıoğlu Karakolu’na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından karakola taş, molotof ve havai fişekler atıldı. Bunun üzerine polis ve göstericiler arasında çatışma başladı. Bunun yanı sıra dün geceden beri Kürtlerin yoğunluklu yaşadığı Gülbahçe, Dağlıoğlu, Denizli, 19 Mayıs, Anadolu, Dedekorkut, Karasu, Şakirpaşa mahallelerinde başlayan olayların halen devam ettiği ve tüm Adana’ya yayıldığı bildirildi.

Olayların devam ettiği Adana’nın birçok mahallesinde esnafın ise kepenk açmadığı belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: