SON DURUM

HPG Merkez Karargahından yola çıkan 2 taburluk gerilla gücü Şengal Dağına ulaştı…

IŞİD çetelerinin saldırıları ardından bölgede bulunan Peşmerge güçlerinin geri çekilmesi üzerine Şengal Dağı’na sığınan onbinlerce kişinin güvenliğini sağlamak, Şengal ve köylerini çetelerden kurtarmak üzere Medya Savunma Alanları’nda bulunan HPG Merkez Karargahından dün yola çıkan 2 taburluk YPG/YJA STAR gerilla gücünün tümü Şengal Dağı’na ulaştı.

Şengal Dağı’na ulaşan gerillaların buraya daha önce ulaşan HPG gerillaları ile YPG savaşçılarıyla güvenlik tedbirlerini arttırdıkları bildirildi.

Batı Kürdistan ile sınırı olan Irak’ın Musul kentine bağlı Rabia kasabasında denetimi sağlayan YPG güçleri, kent çevresinde de ‘’temizlik’’ operasyonu başlattı.

Alınan bilgilere göre 2 Ağustos’ta çetelerin yeniden işgal girişiminde bulunduğu Batı Kürdistan’ın Til Koçer kentinin karşısındaki Rabia’da YPG güçlerinin müdahalesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor.

Kent merkezinde denetimin büyük çoğunlukla sağlayan YPG güçleri, kent çevresinde de IŞİD çetelerine karşı ‘’temizlik’’ operasyonu başlattı.

IŞİD çeteleri 2 Ağustos’ta petrol bölgesi Zumar ile sınır kenti Rabia’da peşmergelere düzenlediği saldırı ardından, binlerce peşmerge bu bölgeler ile Şengal kentinden çekilmişlerdi. Çeteler 24 saat içerisinde üç bölgeyi almış, bunun üzerine YPG güçleri sınırı geçerek müdahalede bulunmuştu. YPG’liler kısa sürede Rabia merkezde denetimi sağlarken, sadece bazı alanlarda evlere gizlenmiş unsurların kaldığı bildirilmişti. 2 Ağustos’tan bu yana Rabia’da biri emir olmak üzere 200’ü aşkın IŞİD üyesinin öldürüldüğü belirtiliyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Musul bölgesindeki saldırılarını arttırması üzerine, Maxmur mülteci kampında alarm verildi. Kamp sakinleri olası saldırılara karşı güvenlik tedbirlerini üst boyuta çıkararak mevzilendi.

Kuzey Kürdistan’daki savaş nedeniyle 90’lı yıllarda zorunlu göçle gelen Kürtlerin yaşadığı Maxmur Mülteci Kampı (Şehit Rüstem Cudi Kampı) IŞİD tehdidinin yaklaşması nedeniyle hareket geçti. Maxmur Kampı, Federal Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’in 50 km kadar güneyinde bulunuyor.

ANF’ye bilgi veren Halk Meclisi yönetiminden Hüseyin Guzareşê, kampın bir bütün olarak boşaltılmadığını, olası saldırılara karşı sadece kadın, çocuk ve yaşlıların tahliye edildiğini söyledi.

Guzareşê, eli silah tutanların kamp savunması için mevzilendiğini belirtirken, diğer kent sakinlerinin Hewler’e doğru tahliyesinin güvenli bir şekilde sürdüğünü bildirdi.

IŞİD çetelerinin 10 Haziran’da Musul’u işgal etmesinden bu yana kamp sakinlerinin alarmda olduğunu ifade eden Guzareşê,  ‘’Federal Kürdistan Bölgesi yetkilileri ve BM’den kendimizi savunmak için silah talep ettik ancak bu talep karşılanmadı’’ dedi.

Guzareşê, topraklarını terk etmediklerini ve kendi imkanları ile sonuna kadar burayı savunacaklarının altını çizdi.

Kamp yetkilileri peşmerge güçlerinin kampta bulunmadığını bildirdi. Daha önce kamp girişinde olanların da geri çekildiği öğrenildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: