AKP tacizi suç olmaktan çıkardı

Kadın avukatı taciz ettiği için 8 yıl ceza alan icra müdür yardımcısı, hükümetin son TCK değişiklikleri ile cezadan kurtuldu ve tahliye edildi

NURCAN GÖKDEMİR

AKP’nin cinsel suçları engelleme ve ağır bir şekilde cezalandırma iddiasıyla yaptığı Türk Ceza Kanunu değişiklikleri tacizi suç olmaktan çıkardı. Ankara’da bir kadın avukatı taciz ettiği için 8 yıl 4 ay hapis cezası alan icra müdür yardımcısı son değişikliklerden yararlanarak beraat etti. Ankara 30. İcra Müdürlüğü’nde öğle arasında dosya inceleyen kadın avukatın zorla yanağını okşayan ve öpen icra müdür yardımcısı hakkında şikâyet üzerine dava açıldı. Kadın avukatın travma sonrası stres bozukluğu ile ruh sağlığının bozulduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin raporu ile belgelendi.

Beden veya ruh sağlığını bozacak şekilde cinsel saldırı suçundan sanık H.S. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı, bu ceza iyi hal nedeniyle 8 yıl 4 aya indirildi. Kararın ardından iki tarafın da itirazları üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 14. Dairesi, 2013 yılında mahkemenin mahkumiyet kararını onadı. Ancak TCK’da cinsel saldırı suçlarıyla ile ilgili sözde ceza artırımı getiren düzenleme yapılınca onama kararına itiraz edildi. Yargıtay bu kez itirazı kabul ederek sanık H.S. hakkında oy çokluğu ile beraat ve tahliye kararı verdi.      

‘İLK İÇTİHAT’
Kadın Dayanışma Vakfı Başkanı Avukat Candan Dumrul, kararı BirGün’e değerlendirirken, bu karar ile birlikte, son TCK değişiklikleri ile cinsel saldırı suçuna getirilen “ani hareket” (sarkıntılık düzeyinde kalan davranış) ölçüsünün, faillerin daha düşük cezalar almaları için nasıl elverişli bir zemin oluşturduğunun ortaya çıktığı belirtti. Feministler olarak “sözde ceza artırımı, özde cezasızlık” diyerek değişikliklere tam da bu nedenle karşı çıktıklarını belirten Dumrul, şu değerlendirmeleri yaptı: “Karşı çıkışımızın en önemli argumanlarından birisi, cinsel saldırı sucunu hafifleten sarkıntılık davranışlarının yargı makamları tarafından çok geniş ve mağdurların aleyhine yorumlanması tehlikesiydi. İlk sayılabilecek bu içtihat kaygımızın doğruluğunu teyit etti.

Öte yandan mağdurların lehine olduğu yalanı ile yasa ve uygulama sistematiği dışına çıkartılan ruh sağlığı değerlendirmesinin, özellikle cinsel saldırı davalarındaki yeri ve önemi ortaya çıkmıştır. Her sorunu muhatabına rağmen ‘çözmeyi’ alışkanlık haline getiren AKP iktidarı ruh sağlığı raporlarının yarattığı sorunu çözme bahanesiyle, fıtratındaki kadın düşmanlığının da etkisiyle cinsel saldırı suçlarında cezasızlığı artıran, failleri cesaretlendiren ve yargıya erkek adaletin tesisi konusunda geniş bir yetki veren bir düzenleme yapmıştır. Bu karar da bunun en açık ispatıdir. Bu değişiklik sonrası aynen bu olayda olduğu gibi pek çok failin tahliyesi söz konusu olacaktır.’’

Birgun.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: