Halk Kobanê için ayakta! İl il eylemler…

IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını protesto etmek için HDP/HDK Bileşenleri, ÖDP, Halkevleri, DBP ve birçok sol demokrat kurumun çağrısıyla Türkiye’nin her yerinde yüzbinler sokaklara çıktı

Kobane’ye yönelik IŞİD saldırıları yoğunlaşırken HDP’nin acil çağrı yaptığı, ardından ÖDP, Halkevleri ve birçok sol kurumun da dahil olduğu sokak eylemleri çağrısının ardından İstanbul, Mardin, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Eskişehir, Batman, Bingöl, Adana, Antep, Hopa’da eylemler sürüyor,Kobanê’deki direnişe destek çağrıları yapılıyor.
İl il eylemlerde yaşananlar:
İSTANBUL
HDP Sultangazi İlçe Örgütü üyeleri, katliamcı örgüt IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını, Karayolları Mahallesi’nden TEM otoyoluna yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Karayolları Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, “Katil IŞİD hesap verecek”, “ Biji berxwadana Kobanê” sloganları eşliğinde yürüyerek TEM otoyolunu iki yönlü trafiğe kapattı. Ardından, HDP’liler, Dörtyol’dan Gazi Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından başlayan polis saldırısı sonucu Gazi Karakolu yakınlarında silahlı çatışmalar yaşandı.

Nurtepe Halk İnisiyatifi çağrısıyla Nurtepe Mahallesi Batmanlılar Derneği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi yaşamını yitiren YPG’lilerin posterleriyle “ Şehiden me rumeta me ye” yazılı pankartı açarak Sokullu Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşlerini gerçekleştiren yüzlerce kişi adına açıklama yapan Aydın Demir, “ Kobanê direnişi zafere ulaşacaktır. Tüm onurlu insanları Kobanê’de yürütülen tarihi direnişe sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından Sokullu Caddesi üzerinde trafiği kapatarak barikat kuran gençlere polis tazyikli su ve gaz ve bombalarıyla saldırdı. Saldırının ardından gençler de polise taş, soda şişesi ve havai fişekle karşılık verdi. Ara sokaklarda yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından eylem sona erdi.

HDP Kartal İlçe Örgütü ile HDK Kartal Meclisleri, Kobanê’ye yönelik saldırılarını Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal AKP İlçe binası önüne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. “Kobanê IŞİD’ e mezar olacak”, “Biji berxwedana Kobanê sloganlarının atıldığı ve “ABD ve AKP beslemesi IŞİD Kürt’ e Türk’ e, Alevi’ ye düşmandır” pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. Yürüyüşünü Kartal AKP İlçe binası önünde sonlandıran kitle adına HDP İl yöneticisi Cengiz Topbaşlı kısa bir açıklama yaptı.

Topbaşlı, Rojava’ nın bir halklar bahçesi olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden oradaki devrimin boğulmak istendiğini söyledi. AKP hükümetine çağrıda bulunan Topbaşlı, “ Eğer AKP çözüm sürecini devam ettirmek istiyorsa Kobanê’deki direnişin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Aksi halde dünyayı herkese dar ederiz” dedi. Kobanê’de onurlu bir mücadele verildiğini belirten Topbaşlı, bu direnişe yüksek sesleriyle her zaman destek vereceklerini söyledi.

Kobanê direnişine destek için halk Beşiktaş’taki Kartal heykeli önünde toplandı. Burada yapılan oturıma eyleminin ardından Beşiktaş halkı Kobanê için Ihlamurdere Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Barbaros bulvarına doğru yürüyüşe geçen kitle burada insan zinciri oluşturarak Kobanê için slogan attı.

Kadıköy Boğa Heykeli’nde toplanan yurttaşlara polis önce TOMA’lardan sıkılan tazyikli sularla ardından da plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırdı. Bir süre Bahariye Caddesi’nde devam eden polis saldırısı Kadıköy’ün ara sokaklarında da devam etti.

Taksim Galatasaray Meydanı’nda toplanan yüzlerce yurttaş Kobanê için eylem yaptı. Eyleme polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Taksim’de Hayat Tv muhabirine de polis saldırdı.

***

Antakya halkı ‘Kahrolsun AKP, katil IŞİD’ sloganlarıyla BP’ye yaptıkları yürüyüşü basın açıklaması ile sonlandırdı.
Çanakkale İskele Meydanı’nda halk oturma eylemi yapıyor.
,
Ankara’da Kobane’ye yapılan yoğun saldırı nedeniyle Sakarya’daki açlık grevi çadırı açlık grevini sonlandırdı, irtibat çadırı olacak. Oturma eylemi ise sabaha kadar sürecek.
Ankara muhalefeti yarın 15.00’da Sakarya’da buluşup Ankara AKP İl Başkanlığı’na yürüme çağrısı yaptı.

Bitlis’te Hanedan Oteli’nin civarında toplanan gençler, Kobanê direnişine destek vermek ve AKP’nin tutumunu protesto etmek için sloganlar eşliğinde kent merkezinde yürüyüşe geçti. Olay yerine gelen ve gaz bombası ile saldıran polise taş, havai fişek ve molotoflar ile karşılık veren gençler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Hizan ilçesinde de bir grup genç DBP ilçe binası önünde toplanarak protestolara başladı. Öğretmen evine doğru yürüyüşe geçen genlere gaz bombası ile saldıran polis ile taş ve havai fişek ile karşılık veren gençler arasında çatışmalar başladı. Bitlis merkezin sokak araları ile Hizan’da çatışmalar devam ediyor.

IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını protesto eden Van halkı sokaklara inerek protestolara başladı. Her noktadan Cumhuriyet Caddesi’ne yürümeye başlayan halka polis saldırısıyla çatışmalar başladı. Hakkari’de ise sokağa inen binlerce kişiye polisin saldırısı ile çatışmalar kentin tamamına yayıldı. Saldırıya yurttaşların karşılık vermesi üzerine, sokaklara taşan çatışmalar uzun süre devam etti. Mahallelerdeki yurttaşlar sokaklara çıkarak, tencere ve tava çalarak çatışan guruplara destek verdi. DBP’nin çağrısı üzerine yeniden birçok noktada bir araya gelen yurttaşlar, bulundukları her yerden direnişe geçerek Cumhuriyet Caddesi’ne doğru yürüdü.
Cumhuriyet ve Maraş caddeleri başta olmak üzere her noktası polis tarafından tutulan kente polis, biber gazı, gaz bombası ve plastik mermiler ile yurttaşları yakın mesafeden hedef alarak saldırdı. Caddelerin gaz bulutu altında kaldığı kentte, yurttaşlara küfürler savuran polis her tarafa gaz bombası atması dikkatlerden kaçmazken, kentte çatışmaların devam ettiği haberleri geliyor.

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplananlar Kobane için oturma eylemine başladı, sabaha kadar nöbet tutulacak.

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırıları Şırnaklıları da sokağa döktü. Günlerdir protestoların sürdüğü Silopi’de, İpek Yolu’nu trafiğe kapatan yüzlerce genç, polisle çatıştı. Yoldan geçen TIR ve kamyonları durdurarak kendilerine barikat oluşturan gençlere, polis plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdı. Gençler ise polisin saldırısına ses bombası,ve taş ile karşılık verdi. Polisin gelişi güzel gaz bombası atması sonucu birçok kişi etkilendi. Kentte olaylar halen devam ediyor.

Hopa halkı yüzlerce kişiyle uluslararası karayolunu trafiğe kapattı. Yapılan oturma eyleminin ardından halk, yarın 13:00’da Hopa Parkı’nda toplanmak üzere eylemi sonlandırdı.

İzmir’de yüzlerce yurttaş Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplandı. HDP İzmir İl Örgütü’ne doğru yapılan yürüyüşte sık sık ‘Katil IŞİD, işbirlikçi AKP’ sloganı atıldı. HDP sözcüsü Cavit Uğur yürüyüşün sonunda bir konuşma yaptı. Uğur konuşmasında eylemin sona erdiğini bundan sonra mahallelerde eylemlere devam edeceklerini söyledi.

Diyarbakır’da Kobanê’ye yönelik IŞİD çetelerinin saldırısı nedeniyle DBP İl Örgütü’nün ‘serhildan’ çağrısının ardından, kısa süre içerisinde binlerce yurttaş parti binasının önüne akın etti. İl Yöneticisi Ali Erdemirci kitleye yaptığı konuşmada, Diyarbakır halkını serhildana çağırdıkarını, kimin elinden ne geliyorsa yapması gerektiğini söyledi. Erdemirci’nin konuşmasının ardından kitle içerisinde araçları olanlar araçlarını doldurarak Kobanêye doğru yola çıktı. Geri kalan kitle ise Koşuyolu Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Bijî serhildan, bijî direniş”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” sloganları atan kitlenin önünü NCity alışveriş merkezi önüne kesen polislerin saldırısı sonucu çatışmalar başladı.

Muhalefet.org, Sendika.org, DİHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: