IŞİD bombaları Reyhanlı’da mı imal ediliyor?

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde çok sayıda insani yardım adı altından kurulan dernekler aracılığıyla çetelere yardımda bulunulduğu belirtilirken, Kırıkhan yolu üzerinde bulunan Demirler Çiftliği’nde IŞİD çeteleri tarafından bombaların imal edildiği ifade edildi.

 

Öte yandan MİT tarafından korunduğu belirtilen Reyhanlı yolu üzerinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi’nin ise IŞİD için silah deposu olarak kullanıldığı iddia edildi.

Suriye savaşı başladıktan sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Suriye’de bulunan çetelerin üssü haline gelirken, burada insani yardım adı altında kurulan hastane ve derneklerde çetecilere yardım edildiği belirtildi. Reyhanlı merkezde kurulan çok sayıda sağlık kabini görülürken, Cilvegözü Sınır Kapısı’na 3 kil metre mesafede kurulan tam teçhizatlı Emel Geçici Sağlık Tesisi’nde IŞİD çetecilerinin tedavi edilip savaşa gönderildiği kaydediliyor. Bu hastaneye Suriyeliler dışında kimse alınmazken, hastanenin güvenliği ise polisler tarafından sağlanıyor. Yine polisler tarafından korunan bir diğer yer ise insanı yardım adı altında kurulan ve buralardan IŞİD gibi çetelere lojistik destek sağlayan İnsani Yardım Derneği ve Şam İslam Heyeti Derneği gibi onlarca dernek olduğu ifade edildi. Bu derneklerin sosyal ve psikolojik destek vermek için kurulduğunu belirten yurttaşlar, bu derneklere Türkiye başta olmak üzere birçok Arap ülkesinden aktarılan paraların haddi hesabının olmadığını ifade etti. Derneklerin geç saatlere kadar açık kaldığını ve geceleri Suriye tarafından özel araçlar ile çete üyelerinin gelip gittiğini ifade eden yurttaşlar, bu derneklerin çoğunluklu olarak IŞİD için çalıştıklarını ve IŞİD’e eleman temin ettiklerini söyledi.

Kırıkhan yolu üzerinde bomba imal ediliyor
Reyhanlı’dan Antakya’ya giderken Kırıkhan yolu üzerinde bulunan Demirler Çiftliği isimli çiftlikte IŞİD çetelerinin bomba imal ettiklerini belirten ve güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir yurttaş, “Bir buçuk yıl önce bu çiftliğin etrafı tamamen kapatıldı ve askeri bölge denilerek hiç kimsenin orya girmesine izin verilmedi” dedi. Yaklaşık sekiz ay önce burada patlama olduğunu bu patlama bir kişinin öldüğünü bir kişinin ise yaralandığını aktaran yurttaş, bu patlamanın kamuoyuna tüp patlaması olarak yansıdığını, ancak patlama olduğunda hiçbir sağlık kuruluşunu bu alana sokulmadığını, sadece Reyhanlı’da kurulan derneklerin sağlık araçlarının içeri girmesine izin verildiğini belirtti. Bahse konu yere giden yolun iki tarafı askerlerce tutulduğu görülürken, uzaktan bile çekim yapılmasına izin verilmedi.

‘Kooperatif IŞİD’in silah deposu olarak kullanılıyor’
Öte yandan Antakya Reyhanlı yolu üzerinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi’nin de Suriye’deki savaş başladıktan sonra kapatıldığını belirten yurttaş, buranın ise IŞİD için silah deposu olarak kullanıldığını ileri sürdü. Önceleri gece geç saatlerde buraya çok sayıda TIR’ın geldiğini ve bu TIR’larda silah taşındığına dikkat çeken yurttaş, bu TIR’ların artık gün ortasında bile gelip gittiklerini söyledi. Tarım Kredi Kooperatifi’nin yerini MİT’in koruduğunu iddia eden yurttaş, “Buraya kimseyi yaklaştırmıyorlar, normalde MİT’in karargâhı diyorlar, ancak 7 kilometre yakınına kimseyi yaklaştırmıyorlar” dedi. Belirtilen yere girmek isteyen yurttaşlara ise, sivil giyimli kişiler tarafından önleri kesilerek “Bu yoldan geçmeniz yasak” deniliyor. (diha)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: