Miseynter köyünde cadırlar kalktı direnişe devam

Direniş nöbetinin tutulduğu Suruç’un Miseynter köyünde sabah saatlerinden bu yana yaşanan asker kuşatması çadırların kalkmasıyla son buldu. Direniş nöbetindekiler, sadece çadırların toplandığını ancak sınır hattındaki direniş nöbetlerinin devam ettiğini vurguladı.

İki ayı aşkındır direniş nöbetinin kesintisiz devam ettiği Miseynter köyü bu sabah asker kuşatmasına alındı. Kirpi, akrep ve TOMA araçlarıyla köyü küşattan askerler, direniş nöbeti tutanlardan çadırları kaldırılmasını ve köyü boşaltmalarını istedi. Ancak halk ve Ayla Ata Akat, köyde bulunan askeri yetkililerle görüşme yaptı. Görüşme sonuç vermeyince İbrahim Ayhan, hükümet yetkilileri ve Urfa Valisi ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda sadece çadırların kaldırılacağı ancak direniş nöbetlerin devam edileceği kaydedildi. Direniş nöbetindeki kitle kaldıkları çadırları yavaş yavaş toparlarken, asker de köydeki ablukalarını kaldırmaya başladı. Direniş nöbetindekiler, sadece çadırların kaldırıldığı, nöbetlerin ise gece gündüz devam edeceğine dikkat çekti.

ANF

20141021_092919Foto: Karakok Otonomu

Misentere asker ablukası

Kobané için oluşturulan nöbet köylerinden misenter askerin ablukası altında

Yannis V Yaylalı-Barış İçin Aktivite

19.11.2014- 12:00 (Suruç-Misenter)

Askerler misenter köyünü sardı.Herhangi bir boşaltma kararı olmaksızın fiili şekilde izinsiz köyü boşaltmak istiyor.Bu duruma köyde hazır bulunan HDP milletvekilleri müdahale ederek bu şekilde köyü boşaltılamayacağını askeri yetkililere ifade ettiler.Askeri yetkililer köydeki bulunan çadırların sökülmesi için bir saat süre verdi.Bu ara zamanda yer yer yine asker ile HDP li vekilller arasında görüşmeler oldu.

Askerin köyü boşaltmasının nedenini sorduğumuzda HDP milletvekili İbrahim Ayhan ‘bize söyledikleri neden köyde kurulu Çadırlar ‘ diyor. Asker köyü boşaltma için verdiği bir saatlik süre dolma üzere ve koyde gergin bekleyis devam ediyor.

Bir saatlik süre dolmak üzeriyken bir kere daha HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan ve Nursel Aydoğan son bir kez görüşmeye gitti.Bu görüşmenin ardından Ayhan ‘ bir noktada uzlaştık bazı çadırları kaldıracağız,fakat köyde nöbet tutmaya devam edeceğiz’ dedi.

Askerler köyün etrafını sarmıştı.Direnişçiler ise onları seyrediyorlardı

Daha sonra milletvekilleri İbrahim Ayhan,Sebahat Tuncer,Nursel Aydoğan ve Ayla Akat Ata köyden ayrıldılar.Bir süre daha köy ablukasını süredüren asker ilerleyen saatlerde ablukasını kaldırdı.

Köyde direniş nöbetini devam ettiren yurttaşlara bu saldırının nedenini sorduğumuzda, bize 25 kasım’da kadın örgütlerinin Kadına şiddete karşı dayanışma günü için Kobane çağrısında görüyorlar. Kobane sınır bölgesinin başından ititbaren izole etmeye çalıştıklarını söyleyen nöbet tutan yurttaşlar buna asla izin vermeyeceğiz.Kobane özgür olana dek burada nöbet tutmaya devam edeceğiz dediler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: