Binlerce kadın Kobane sınırında

Baris aktivite

Kobané savunma alanları notları Mehser

25.11.2014

http://barisicinaktivite.com/binlerce-kadin-kobane-sinirinda/

Uluslararası kadına şiddete karşı yapılacak eyleme ılık için Roboski anneleri Kobane sınırına dün gece itibarı ile ulaştı. …

25 inde her sabah olduğu gibi sanki kutsal bir ayin gibi uyanır uyanmak Kobanê yi kontrol etmeye gitti halk önce uzaktan seyretti.Her şeyin yolunda olduğunu gozlemlediginde yavaş yavaş kahvaltı hazırlığı başladı

☆☆☆☆

25 kasım için Roboski aileleri Kobane sınırında basın mensuplarına açıklama yapıyor. …Roboski anneleri insanlık mücadelesi ve kadın mücadelesi veren YPJ yi selamlıyoruz dediler.İsid e lanet getiren anneler bu çetelerin arkasında Roboski nin katilleri var dedi.

☆☆☆☆
Saat 10.20
Her gün Kobane savunma alanlarında yapılan insan zinciri Türkiye ve Kurdistandan gelen binlerce yurttaş ile daha görkemli yapılıyor. .

received_10153364011314502
Saat 10 35

Kadınlar kortej oluşturarak Mehser köyünden Dewşen köyüne dogru yürümeye başladılar. ..Sık sık sloganlar atılıyor. .biji YPJ biji kobane biji berxwedane kobané

Dewsen köyüne gelen aktivistler burada sloganlar la Kobane de savaşan YPJ savaşçılarını desteklerini gösteriyorlar.

Saat 11 45

Alanda bir çok pankart açılmış durumda DÖKH Urfa bileşenlerinden Roboski’den gelip alanda yerini alan Roboski ailesine , HDP – HDK aydın Meclisi , HDK kadın Meclisi, DÖKH Bitlis il ve ilçe kadın meclisleri alanda yerlerini aldılar.

20141125_114556

Yine Öcalan ,Arin Mîrkan,Zilan ve Kader Ortakkaya afiş ve dövizleri göze en çok carpanlardandi.

Saat 13 .00

Dewsen köyünden binlerce kadın Mehser köyüne marş ve sloganlar eşliğinde yürüdü. Kobane nin Doğu kısmında bulunan Mehser binlerce kadını ağırladı. Binler konuşmalar başlayıncaya kadar marş ve şarkılar eşliğinde halay çekti.

☆☆☆☆

Mitinge, HDP’li milletvekilleri Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Ayla Akat Ata, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Avrupa Ezidi Konfederasyonu Eş Başkanı Leyla Ferman, Roboski anneleri , Sosyalist kadınlar, Kobanêli ve Şengalli kadınlarla, dört parça Kürdistan ve Türkiye kentlerinden binlerce kadın katıldı.

☆☆☆☆

Mitingde Pariste katledilen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Kobanê’de fedai eylem yapan Arin Mirxan şahsında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınlar için saygı duruyu yapıldı. Mintingde sık sık, “Biji berxwedana Kobanê”, “Biji berxwedana YPJ” sloganları atıldı. Mitingde YPJ/YPG şarkıları söylendi.

20141125_080116

Mitingde, Deniz Fırat, Şirin Elemhuri, Zeynep Celaliyan, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Delia, Arin Mirxan, Kader Ortakaya, Zilan, Beritan, AdreaWolf, Hozan Mizgin,’in isimleri tek tek anılarak, “Onlar aramızda binlerce kez selam onlara” denilerek, özgürlük mücadelesi veren kadınlar anıldı ardından “Şehit namirin” sloganları atıldı.

☆☆☆☆

Uluslararası kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü nedeni ile yapılan mitingde Suruç Belediyesi Eş Başkanı Zuhal Ekmek, Avrupa Ezidiler Federasyonu Eş Başkanı Leyla Ferman , PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, (telefonla katıldı ), YNK eski parlamenteri Nermin Osman Güney , KESK Kadın Sekreteri Gülistan Aksu , DTK Eş Başkanı Selma Irmak konuşma yaptı. Irmak birer konuşma gerçekleştirdiler.

☆☆☆☆

Suruç Belediyesi Eş Başkanı Zuhal Ekmez, “Suruç, Kobane, Kürdistan kadınları hoş geldiniz” diyerek kadınları selamladı. Ekmez, Kobanê’deki direnişin kadınların birlikteliğini sağladığını belirterek, tüm kadınlara birlik çağrısı yaptı.

☆☆☆☆

‘Sağ oldukça mücadeleyi bırakmayacağız’

Avrupa Ezidiler Federasyonu Eş Başkanı Leyla Ferman söz aldı. Ferman, kadınları selamlayarak, 25 Kasım’ın özgür kadınların günü olduğunu, Sakine, Fidan ve Leyla’nın günüdür. Bugün gün Şengalli, Kobane’li kadınların günüdür. Şengal ve Kobane’ye selam gönderiyoruz buradan. Bugün her şey göz önünde, herkes bilsin ki biz sağ oldukça bu mücadeleyi bırakmayız” diye konuştu.

☆☆☆☆

‘Kadınların devrimi devam ediyor’

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, telefonla katılarak kadınlara seslendi. Abdullah, kadınların sınır hattında YPJ’li direnişçileri desteklemek için tüm engellere rağmen bir araya gelmesini Rojava’lı kadınlar olarak coşkuyla karşıladıklarını söyledi. Abdullah, “Kadın mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınları saygıyla anıyoruz. Onların bıraktığı mirasın devamcısı olan Kürt kadınları olarak, Rojava’da tarihi bir devrimin öncülüğünü yapıyoruz. Binlerce kadın özgürlük mücadelesinde şehit düştü. Şengal ve Kobanê’de yüzlerce kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirdi. Şu an kadınların devrimi devam ediyor” dedi.

‘Kadınlar tarih yazıyor’

Abdullah, şu anda bir tarih yazıldığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Kadınlar sınır tanımadan, YPJ’li devrimcileri selamlamaya geldi. YPJ’nin direnişi erkek egemenliğine, kadın katliamlarına, iktidara karşı bir cevaptır. Bu anlamda devrimimizin tüm dünya kadınlarını kapsadığının en güzel örneğini göstermiş olduk” dedi.

‘Kobanê direnişi kadın emeğiyle devam etti’

Kobanê direnişinin, kadın emeği sayesinde yılmadan devam ettiğinin altını çizen Abdullah, aynı zamanda Şengal’de de yine bir kadınların öncülüğünde direnişin devam ettiğini dile getirdi. Kadınların tüm saldırılara rağmen hala cephede en ön saflarda yer alarak savaştığını ifade eden Asya Abdullah, “Kadınlar savaş devam ederken, aynı zamanda Ortadoğu gibi eril zihniyetin hükmettiği bir coğrafyada demokratik yaşam inşa etmeye devam ediyor. Şu an kadınlar tüm kurumlarda öncü misyon alarak yoluna devam ediyor. Hiçbir saldırı kadınları yıldıramaz. Şu an dört parça Kürdistan’da kadınlar öncülüğünde özgürlük yürüyüşü gerçekleşiyor. Kadınlar öncülüğünde özgür Kürdistan’ı kuracağız” dedi.

☆☆☆☆

’25 Kasım’ın öncülüğünü Kürt kadınları yapıyor’

YNK eski parlamenteri Nermin Osman Güney Kürdistanlı kadınlar adına söz alarak kadınları selamladı. Kobanê direnişine selam gönderen Osman, 25 Kasım tüm dünya kadınlarının sokaklarda olduğu bir gün olduğunu dile getirerek, “’2014’ün 25 Kasım öncülüğünü Kürt kadınları yapıyor. Kadınlar cephelerde savaşarak ve zindanlarda direnerek öncülük yapıyor. Kürt kadınları DAİŞ’e karşı savaşıyor. 3 bin 500 Şengalli kadın köle pazarlarında satıldı fakat Kürt kadınları onların kurtarıcısı oldu” dedi.

☆☆☆☆

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Aksu konuşma yaptı. Aksu, Kobanê direnişini tüm kadınların ortak mücadelesi olarak sahiplendiklerini dile getirdi.

☆☆☆☆

‘Kadınlar biz varız dedi’

Aksu’nun ardından, DTK Eş Başkanı Selma Irmak konuşma yaptı. Irmak, Kürt, Türk, Süryani, Ermeni tüm Kürdistan kadınlarının bir araya geldiğini belirterek, kadıların, “Biz varız, bir aradayız” dediğini söyledi. Kürt kadınlarının büyük acılar, zulümler yaşadığını ifade eden Irmak, “Ama Kürt kadınları bunlara karşı büyük bir direniş verdi ve devam ediyor direnişe” dedi.

‘Küçük balığın kılçıkları boğazlarına takıldı’

İktidarlar tarafından Kürtlere karşı bir kez daha ferman çıkarıldığını ifade eden Irmak, “Bir kez daha Kürdistan toprakları üzerinde katliam yaratmak istiyorlar, parçalara ayırmak istiyorlar. Bugün Kobanê üzerinde bir tufan var. Biz biliyoruz ki DAİŞ Kürtlerin katilidir. Biz onları tanıyoruz” dedi. Kemal Pir’in, “Biz sizin gözünüzde balık gibi olabiliriz yiyebileceğinizi sanıyorsunuz ama kılçıklarımız boğazınızda kalır” sözünü hatırlatan Irmak, “Kobanê düştü düşecek diyenler yanıldılar. Küçük balığın kılçıkları boğazlarına takıldı. Cuma namazını Kobanê’de kılacağız diyenler, diğer dünyada bugünlerin hesabını veriyorlar. Cuma namazı kılmak isteyenlerin cenaze namazı kılınıyor. Bu da Kobanê direnişiyle sağlandı. Onların mücadelesi karşısında saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

‘Mirabel kardeşlere sıkılan kuruşu Sakinelere sıkıldı’

25 Kasım’ı yaratan Mirabel kardeşleri anan Irmak, Mirabel kardeşlerin diktatörlük tarafından katledildiğini hatırlatarak, Kürt kadınlarının hikâyesinin de Mirabel kardeşlerinkiyle aynı olduğunu vurguladı. Irmak, “Mirabel kardeşleri katledenler nasıl kendi sonlarını getirmişlerse Kürt kadınlarını da katledenlerin sonu gelecektir. Mirabelleri unutmayalım, çünkü Kürt kadınları unutulmayacak. Mirabel kardeşlere sıkılan kurşun Sakine, Rojbin ve Ronahi’ye sıkılan kurşundu. Unutmayın, binlerce kadın arkanızdadır, mücadeleniz bizim mücadelemizdir” dedi.
‘Kobanê’nin mimarı Kürt kadınlarıdır’

Kobane’de Kürt kadınları için kazılan mezarların DAİŞ’e mezar olduğunu vurgulayan Irmak, “Dört parçada Kürdistan hayali Kobane’de oturmuştur. Kobanê şahsında Kürdistan özgürleşmiştir. Kobanê’nin mimarı Kürt kadınlarıdır. Kürt kadınları bugün dünya kadınlarının direniş sembolü oldular. Kürt kadınları alnının teriyle tarihe adını yazdı mührünü bastı. Kobane’nin statüsü dört parçayı özgürleştirecek” dedi.

‘Elinizi kadınlardan çekin’

“Erkek iktidarına sesleniyoruz” diyen Irmak, “Elinizi kadınların üzerinden çekin. Kadın katliamları toplum katliamıdır izin vermeyeceğiz. Yeter artık. Bizi katletmenize izin vermeyeceğiz. Biz irade sahibiyiz. Kadın mücadelesi Saranın kanıyla, Beritan’ın, Axin’in mücadelesiyle yazıldı. Kadının tanınmadığı bir hayatı kabul etmiyoruz. Erkeklerin, devletin karşısında direnelim. Kadın mücadelesini İmralı’dan gözükene kadar yükselteceğiz. Sayın Abdullah Öcalan Kobanê merkezdir, Kürtlerin onurudur sahip çıkın dedi. Büyük vazifeyi kadınlara yüklüyordu. Yapılanlar yeterli değil büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Irmak son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kadın erkek eşitliği fıtrata terstik” sözlerine cevap vererek, “Kadınların fıtratında direniş var, özgürlük var. Sevgi, aşk var. Biz bunlarla toplumu inşa edeceğiz. Kürt ve Türk kadınları, Arap, Süryani, Ezidi, Alevi, Ermeni ele ele vereceğiz. Büyük bir halaya duracağız. Dünya kadınları ile el ele vermemiz gerekiyor. Bunun için Kobanê örnek alınmalı” dedi. (Diha)

Saat 16 . 00

Uluslararası kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü etkinliği en son Selma Irmak in yaptığı güzel ve anlamlı konuşma ile tamamlandı.Selma Irmağı ardından bir süre daha şarkı ve marşlar eşliğinde halaylar çekildi . Daha sonra etkinlik sona erdi. Uluslararası kadına yönelik şiddete karşı mücadele için bir araya gelen kadınlar miting sonrası köyden ayrılmayarak Mehser köyünde Kobaneye destek için nöbet tutan yurttaşlara destek verdiler.

Mitinge katılan binlerce kadının görkemli yürüyüşü Mehser Köyünde nöbet tutan yurttaşlara ayrıca moral verdi.

☆☆☆☆

Gözlemlerim olarak da şunu mutlaka aktarmam gerekiyor ki bu eksiklik giderilsin , miting oncesi yapılan kadın yürüyüşü bir seyi daha bize gösterdi ki erkek zihniyeti egemenliğini teslim etmemek için bir cok seye bürünüyor.Biz bir taraftan yürüyüşe destek verirken diğer yandan ise özgür basına yardım etmek için yürüyüşü takip ettik.Kendine görevliyim diyen erkekler kadınların en onünde sürü mantığı ile ve ‘onlar yapamaz bıraktığımızda görüyoruz’ söylemi ile eykemi erkek eylemine çevirmeye yeltendiler.Fakat yürüyüs korteji bunu çabuk fark ederek geri dönüs yolunda bu tıp cıkısları önleyecek tedbirler alındı.Söylem ile on bin yıllık alışkanlıkların bir an da yok olmadığını bu etkinlikle bir kere daha görmüs olduk.Bu tür çıkışları önleyecek mutlaka sağlam tedbirler almak gerekiyor.Bu zihniyet tüm bunları yaparken parti gizemini arkasına kuşanarak yapmakta ki en büyük tehlike bu olduğunu düşunüyorum.Bu yüzden kadın arkadaşlar da fark ettiler ki en ufak boşluk oldu mu erkek zaafiyeto oradsn içerı girkmekten çekinmiyor.

Bu eksikliğin dışın da eylem ve miting çok güzel geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: