Genelkurmay Mursitpinar sınır kapısından Kobaneye İşid saldırılarının olmadığını söylüyor

10407682_10153376180459502_6004519854834779705_n10349070_10153376192359502_8345604171759168021_n

Kobané savunma alanları Mehser 30.11.2014

Dün sabah mursitpinar sınır kapısından Kobaneye yapılan iki araçlı intihar saldirilarina tepki yoğunlaşarak devam ederken, askerin sınır bölgesindeki hareketliligi de gözden kacmiyor.

Halkın başından beri İşid ile ilişkilerini kes mesajlarına kulağını kapiyan TC devleti bu sefer hiç bir şeyi gizlemeden kendi sınır kapısını İşid li çetelere teslim etti.Başından itibaren iki yüzlü siyaset izleyen TC devletine karşı halkın Kobane sınırına gelip tepkisini göstermesi bekleniyor.

Devlet kendisine yönelmiş tepkiyi önlemek için Suruça gelen yollara barikat kuracağını düşünüyoruz. .Tepkiler sadece sınırda değil Kürdistan’ın ,Türkiyenin, Avrupanın bir çok kentinde de gelmeye başladı. Avrupa dan bir arkadaşın dediği gibi Macar televizyonu bile Türkiye devletinin kendi sınırlarını nasıl bu İşid çetelerine kullandırılan konuşuyor. …

Halk başından beri geliştirilen bu iki yüzlü politikalara karşı sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Burada konuştugumuz nöbet noktasındaki yurttaşlar, halkın 7-8 ekim serhildanini hükümetin hiç iyi okuyamadığıni ifade ediyorlar.Devletin de içerisinde geliştirilen saldırıların tümü ile Kürt halkının varlığına kast edilmiş saldırılar olarak algı tehlike boyutuna ulaştığını görüyorum. Burada yasayan halkin kuzeyde gelişen dialog ya da çözüm sürecine de artık neredeyse hiç bir inancının kalmadığını ifade etmek eksik olmayacaktır.

Burada bulunan halkin en belirgin kırılma noktasını gösteren istem ise PKK nin artık müzakere masasından kalkması ve tekrardan savaşa başlaması , halk kendi varlığına yönelen saldiriyi ancak düzenli kendilerini her yerde koruyacak mekanizma ile olabileceğini düşünüyor. Bazıları bunu daha açık ifade edip ‘Bizim devletimiz olmadigindan bunlar başımıza geliyor’ diye ifade ediyor.

TC devletinin ve hükümetinin izlediği bu 90 kar konsepti uygulamaları kapıda yeni yeni 7-8 kasım ların olduğunu gösteriyor. Türk devletinin bir an önce aklına başına alması gerekiyor, geri dönülmez kör bir noktaya doğru kendileri ilerlerken, halkları da oraya doğru sürüklüyor, bu durumun sonunu herkes tahmin edebilir.Hükumetin bu körlüğünü karşı ulusal kamuoyu harekete geçip , bu toplu intihar anlamına gelen girişimi önlemelidir.

Yannis Vasilis Yaylalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: