Roboskililerin vicdanı askerliği ret ediyor.

Roboskililerin vicdanı askerliği ret ediyor.

Roboski/Meral Geylani

Roboski katliamın üçüncü yıldönümüne sayılı günler kala, köyde bir araya gelen gençler ile Barış aktivisti ve Vicdani ret derneği kurucu üyesi Yannis Vasilis Yaylalı ile vicdani ret atölye çalışması gerçekleştirildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçakları tarafından 34 yurttaşın katledilmesinin 3. yıldönümü vesilesiyle barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı daha önce Kobane sinirinda Meral Geylani ile birlikte Roboski için vicdani ret çağrısı yapmistı.

Roboskili gençler ile Roboski Der’de bir araya gelen Yannis Vasilis Yaylalı vicdani ret atölye çalışması düzenledi.Atölye çalışmasında vicdani ret ile ilgili sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Gösterimden sonra kısa bir konuşma yapan Yannis Vasilis yaylalı.Vicdani ret’nin kısa tarihçesine değinerek “Vicdani ret tarihine bakıldığında ilk vicdani retçiler dini refarans almıştır, ta ki Birinci dünya savaşına kadar durum böyle idi. Birinci dünya savaşı ile birlikte politik nedenler ile vicdani ret verilmeye başlamıştır. Burada olduğu gibi önce Avrupa’da da cezalandırmalara gidildiğini görüyoruz ki mücadele ile vicdani retçiler bugün kendilerini Avrupa ve diğer bir çok kıtada kendilerini kabul ettirmiştir’ dedi.

Kürt halkının tarihinin katliamlarla dolu olduğunu ve vicdani ret hareketi istenilen düzeyde olmadığını belirten Yaylalı,” Vicdani ret Kürdistan’da iyi bilinmiyor, bu yüzden de bu zamana kadar vicdani ret hareketi ile ilgili istediğimiz düzeyde bir gelişme yaşanmadı . Militarist kapitalist sistem korkuyu dedikodular ile yayarak Kürdistan’da vicdani rettin gelişimini önlüyor”diye konuştu.

Kürdistan’da vicdani rettin nasıl gelişebileceğini aktaran Yaylalı, “Burada en büyük görev antimilitarist güçlere savaş karşıtlarına görev düşüyor, dağınık olan durumları üzerine mutlaka sağlıklı değerlendirmeler yapıp ,burada var olan bu potansiyeli ortaya çıkarmak için çabalamalıdırlar’ dedi.

Kürdistan’da yatay örgütlenmenin tartışıldığı, merkezi örgütlenmeler gözden düştüğü ve bir çok şeyin hayatileşmesi için meclislerin kurulduğunu belirten Yaylalı,”Bu süreç yatay örgütlenmeler döneminin en açık olduğu dönemdir.Bunu iyi değerlendirmek gerekir,unutmamız gerekir.Silah’ı tutan el olmaz ise savaşlar’da olmaz. Bu anlam ile tüm Kürdistan antimilitarist ve savaş karşıtlarını bunun için göreve davet ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından serbest konuşma bölümüne geçildi. Bu bölüm yarım saat sürdü, Roboski’de ikincisi düzenlenen vicdanı ret atölye çalışması bu bölümden sonra sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: