‘Kobanê DAİŞ’in cehennemi oldu’ ‘Kobanê özgürleşti sıra köylerde’

YPJ Genel Komutanları’ndan Meryem Kobanê, Kobanê’yi özgürleştirme hamlesini değerlendirdi. “Kobanê DAİŞ’e cehennem olacak dedik ve bunu şimdi Kaniya Kurda’da tüm dünyaya ilan ettik” diyen Kobanê, Kobanê merkezinin özgürleştirildiğini, şimdi sırada DAİŞ çetelerini Kobanê’nin her köyünden, her karış toprağında ezmeye geldiğini belirtti.

DAİŞ çeteleri Kobanê’de kanton ilan edilmesinin yıldönümü olan 27 Ocak’a bir gün kala kentin tamamından temizlendi ve Kobanê tamamen özgürleştirildi. Dört ayı aşkın süredir DAİŞ çetelerinin silah ve eleman üstünlüğüne karşı ev ev, sokak sokak büyük bir direniş gösteren YPG/YPJ savaşçıları dün itibariyle kentin doğusundaki Kaniya Kurda mahallesine sıkıştırılan çetelere son darbeyi indirdi ve Kobanê merkezini çetelerden temizleyerek özgürleştirdi. Kobanê direnişini başından bu yana yöneten komutanlardan biri olan YPJ Genel Komutanlarından Meryem Kobanê, Kobanê’nin özgürleştirilmesini ve bundan sonra yürütecekleri mücadeleyi ANF’ye değerlendirdi.

‘CEHENNEM OLACAK DEMİŞTİK; ŞİMDİ TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİK’

DAİŞ çeteleri Kaniya Kurda’ya ilk geldiğinde Kobanê’nin onlara cehennem olacağını söylediklerini hatırlatan Kobanê, “Şimdi Kaniya Kurda’ya yeniden geldik ve Kobanê’nin DAİŞ için cehennem olduğunu buradan ilan ettik ve tüm dünyaya gösterdik. DAİŞ kente girdiğinde onları Kobanê’de imha edeceğimizi söylemiştik. DAİŞ çeteleri Kobanê’nin her bir sokağında, evinde imha oldu, ezildi ve yenildi” dedi.

‘OPERASYONU ÜÇ SAATTE TAMAMLADIK’

Kaniya Kurda’nın özgürleştirilmesi operasyonunu sabah saatlerinde başlattıkları söyleyen veren Kobanê şunları belirtti: “Üç buçuk saat içerisinde DAİŞ çetelerini bu bölgede adeta ezdik. Çetelerin büyük çoğunluğu imha oldu. kalanlar da arkalarına bakmadan kaçtı. DAİŞ çeteleri kentin her noktasından sökülüp atıldı ve Kobanê tümden özgürleştirildi.”

KANTON İLANININ YILDÖNÜMÜNDE

Kobanê’de kanton ilanının 27 Ocak 2014’te yapıldığını hatırlatan YPJ Genel Komutanlarından Meryem Kobanê, hamlenin Kobanê’de kanton ilanının yapıldığı 27 Ocak’ın yıldönümüne denk getirmek için hazırlık yaptıklarını ve bir gün kala da özgürleştirdiklerini kaydetti. Kanton ilanının yıl dönümünde Kobanê’yi DAİŞ çetelerinden arındırarak, tüm dünyaya kantonlarını sonuna kadar her koşul altında savunacakları mesajı verdiğini de ifade etti.

‘ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI”

“Bu direniş boyunca kahramanca şehit düşen YPG/YPJ savaşçılarının kanı yerde kalmadı” diyen Kobanê “Bu yoldaşlarımız böyle bir günün özlemi ile şehadete ulaştı. Gücümüzü onlardan aldık. Direndik ve Gelhat, Diyar Bagok, Dilgêş, Cudi, Özgür, Gûlan, Rêvana, Roza ve isimlerini anamadığım nice şehitlerimize verdiğimiz sözü yerine getirdik, Kobanê’yi özgürleştirdik” diye konuştu.

“BİZİMLE OMUZ OMUZA DİRENEN HALKLARA SELAM OLSUN”

Kobanê’nin kadın ve gençlerinin fedaice direndiğini, toprakları ve özgürlükleri için sonuna kadar mücadele ettiğini de hatırlatan Kobanê, şöyle devam etti: “Yine Kürdistan’ın dört bir yanından gelen yoldaşlarımız ulusal birlik ve beraberlik ruhu ile fedaice direndi.

Birçok halktan insan, yine Arap, Türk halkının yiğit evlatları bizimle omuz omuza DAİŞ çetelerine karşı çarpıştı. İran halkından şehit Rojvan Kobanê’yi de burada anmak istiyorum. Kobanê’nin özgürlüğü tüm halkların özgürlüğüne giden yolu açacaktır. Ortadoğu halklarının özgürlüğü için tarihi bir adımdır. Artık hiç bir karanlık ve gerici yapı Ortadoğu halkları üzerinde kolay egemenlik sağlayamayacaktır. Ortadoğu halkları Kobanê’nin ardından artık bu güçlere karşı direnecektir. Şehit Rojvan, Paramaz ve şehit düşen Arap halkından yoldaşlarımız halkların bundan sonra ortaya koyacağı direnişin sembolü ve ilham kaynağı olacaklardır. Bu anlamda bizimle omuz omuza savaşan halkları selamlıyorum.”

‘ZAFER HALKIMIZA VE DÜNYA HALKARINA ARMAĞAN OLSUN’

“Öncelikle sınır nöbeti tutan ve en az bizim kadar direnen halkımızın direnişini selamlıyorum” diye devam eden Kobanê, Kürt halkının sınırdaki direnişinin de Kobanê direnişi kadar onurlu ve anlamlı bir direniş olduğunu ifade etti. Dünya halkları ve kadınlarının bu süreçte kendilerine büyük bir destek ve moral verdiğini de belirten Kobanê, “Bu zaferimiz dünya halklarına armağan olsun” diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ TÜM KÖYLERİ ÖZGÜRLEŞTİRMEK’

Bundan sonra artık DAİŞ hangi noktalardaysa oralarda mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen YPJ Genel Komutanlarından Meryem Kobanê, “Kobanê’de henüz mücadelemiz bitmedi, daha özgürleştireceğimiz çok yer var. Bu noktadan sonra yeni bir hamle sürecine giriyoruz. Artık DAİŞ çeteleri Kobanê’nin hangi köyünde, hangi karışında varsa orada onları imha edeceğiz. DAİŞ çetelerini kentten çıkarmakla işimiz bitmedi. DAİŞ çeteleri her alanda hesap verecek ve ezilecek. İlk hedefimiz köylerimizi özgürleştirmek” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kobanê’nin özgürlüğünü ilan eden Kaniya Kurda operasyonunda yer alan YPG/YPJ savaşçıları Medya Meysa, Siyamed Kobanê, Ezda Dilbirin, Koçer Kobanê “Kobanê özgürleşti sıra Kobanê’nin köylerini özgürleştirmeye geldi” diye konuştu.

DAİŞ çetelerine karşı destana dönüşen Kobanê direnişi YPG/YPJ savaşçılarının güney cephesinden sonra doğu cephesinde dün sabah başlattığı kapsamlı operasyon sonucunda Kaniya Kurda bölgesini de temizlemesi ile zafere ulaştı.

DİRENİŞ MUCİZESİ

DAİŞ çetelerinin 15 Eylül’de başlattığı saldırılara karşı mucize olarak değerlendirilen bir direniş ortaya koyan YPG/YPJ savaşçıları köylerde sergiledikleri amansız direnişin ardından DAİŞ çeteleri için Kobanê kent merkezini cehenneme çevirdi. Direnişin ilk üç ayında çetelerin her türlü ağır silah ve sayısal üstünlüğüne karşı destansı bir direniş gösteren ve Kobanê’yi çetelere bırakmayan YGP/YPJ savaşçılarının bu direnişi sonuç verdi ve Aralık ayı ile birlikte Kobanê Kurtuluş Hamlesi başladı. Savunma pozisyonunda hamle pozisyonuna geçen YPG/YPJ güçleri güney batı hattından, güney ve güney doğu cephelerine uzanan hatta birçok alanı hızla özgürleştirdi ve son olarak savaş dengesini tümden kendi lehine çevirecek olan kentin en stratejik noktası Miştenur Tepesi’ni çetelerden temizledi.

MİŞTENUR’UN ARDINDAN KISA SÜREDE KENT ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ

Miştenur Tepesi’nin özgürleştirilmesi ile birlikte büyük bir avantaj elde eden YPG/YPJ güçleri Kobanê Kurtuluş Hamlesini’nin ilk aşamasını da tamamlayarak, Kobanê’yi DAİŞ çetelerinden tümüyle temizleme ve zaferi ilan etme aşamasını başlattı. Bu aşamada ilk olarak güney cephesi DAİŞ çetelerinden temizlendi ve bu cephede köylerin özgürleştirilmesi aşamasına geçildi. DAİŞ çeteleri kent merkezinde sadece Kobanê’nin doğusunda kaldı.

23 Ocak günü DAİŞ çetelerini kentin doğusundan temizleme ve artık Kobanê’nin özgürlüğünü ilan etmek amacıyla YPG/YPJ güçleri kapsamlı bir operasyon başlattı. Operasyon boyunca çetelere ağır darbeler vuruldu ve onlarca çete öldürüldü, çok sayıda cephane ele geçirildi. Operasyonun ikinci gününde ANF’ye konuşan YPG doğu cephesi komutanı Mazlum Kobanê, DAİŞ çetelerinin Kaniya Kurda bölgesine sıkıştırıldığını, yalnızca dört sokakta kaldığını söyledi ve “Dört sokak sonra zaferi müjdeleyeceğiz” dedi. Dün sabah YPG/YPJ güçleri Kaniya Kurda bölgesindeki çetelere son darbeyi indirecek operasyonu başlattı. DAİŞ çetelerinin barındığı dört sokak üç buçuk saat içerisinde temizlenerek Kobanê tamamen çetelerden özgürleştirildi.

Operasyona katılan YPG / YPJ savaşçıları mücadelenin bitmediğini ve DAİŞ çetelerinin Kobanê’nin tüm köylerinden temizlenmesi gerektiğini söyledi.

‘DAİŞ ÇETELERİNİN KOBANÊ’YE ARTIK GÖZÜ BİLE DEĞMEYECEK’

Medya Meysa: Kaniya Kurda’nın özgürleştirilmesine yönelik başlattığımız hamle kapsamında bugün sabah saatlerinde Kaniya Kûrda bölgesine operasyon başlattık. Operasyonumuz üç buçuk saat sürdü, operasyon boyunca YPJ olarak aktif bir rol oynadık.

Bu sabah başlayan Kaniya Kurda operasyonunda YPJ savaşçıları ve komutanları olarak tüm gruplarda yer aldık. Kadın savaşçılar Kobanê’nin tümden çetelerden temizleneceği ve son darbeyi vuracağımız bu operasyona büyük bir moral ile hazırlandı ve operasyonun üstün başarı ile sonuçlanmasında önemli bir rol oynadılar.

Kobanê’yi özgürleştireceğimize olan inancımız hiçbir zaman eksik olmadı. Biz inanç ve irademizle ayakta kaldık. Kobanê’nin her bir karışında direndik. En zor anlarda bile düşmanın yenilgiye uğratılacağından şüphe duymadık. Halkımıza ve şehitlerimize söz verdik. Bu sözü tutmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Bu sözü tutmuş olmak, Kobanê’yi özgürleştirmek, tarifi olmayan bir mutluluk.

Bu noktadan sonra Kobanê’nin köylerini özgürleştireceğiz ve mücadelemiz bitmedi devam edecek. DAİŞ’i Kobanê’nin tek bir köyünde ve karışında bitirene kadar hamlelerimiz sürdüreceğiz. Asla gevşemeyeceğiz, DAİŞ çetesine karşı mücadeleyi bundan sonra daha da yükselteceğiz, kararlıyız. DAİŞ çetelerinin artık bu kente ayakları değil, gözleri bile değmeyecek. Halkımıza tüm köyleri de özgürleştireceğimizin sözünü veriyoruz.

‘HER KARIŞINDA DİRENDİK’

Siyamed Kobanê: Kobanê’nin her karışında şehitlerimizin kanı var. Her bir ev, sokak ve mahallede büyük bir direniş gösterdik. Biz asla teslimiyeti, yenilgiyi düşünmedik. Bizim felsefemizde teslimiyet ve yenilgi yok. Bunun için de Kobanê’yi özgürleştireceğimizi biliyorduk, “Düştü, düşecek” dediler, “Bu kadar büyük bir güce karşı direnemezler” dediler. Ama biz teslim olmayanların ve yenilgiyi asla kabul etmeyenlerin geleneğinden gelen savaşçılar olarak ne olacağını biliyorduk. Kobanê DAİŞ’e cehennem olacak demiştik ve öyle de oldu. Bugün son darbeyi vuracak operasyonu başlattık. Bu direniş boyunca halkımızdan büyük bir moral aldık.

Halkımıza, komutan Diyar, Gelhat, Êriş, Cudi ve adını anamadığımız tüm şehit yoldaşlarımıza verdiğimiz sözü tuttuk. Şimdi de tüm köyleri özgürleştireceğimizin sözünü halkımıza veriyoruz.

Kobanê gençliği de köylerin özgürleştirilmesi aşamasında gelsin ve bundan sonraki özgürleştirme hamlesine katılsın.

‘APOCU İRADE İLE KOBANÊ’Yİ ÖZGÜRLEŞTİRDİK’

Ezda Dilbirîn: YPG/YPJ olarak sabah saatlerinde DAİŞ çetelerinin Kobanê kent merkezinde kaldığı tek yer olan Kanîya Kûrda bölgesine operasyon başlattık. Amacımız bu operasyonla Kaniya Kurda’yı da çetelerden temizleyerek Kobanê’nin özgürlüğünü ilan etmekti ve bunu başardık. Kobanê’de kanton ilanının birinci yıldönümü olan 27 Ocak’ta Kobanê’yi özgürleştirdiğimizi ilan etmek istiyorduk. Bunu bir gün kala başardık.

Kobanê direniş çok zorlu oldu, büyük bir saldırı gerçekleşti. Bu saldırıya karşı aylarca sınırlı imkanlarla ama üstün bir irade ile direndik. DAİŞ çeteleri her türlü üstün teknik ve sayısal güçle Kobanê’ye saldırdı. Bu saldırıya karşı ancak üstün bir irade, kararlılık ve inanç ile durulabilirdi. Bu inanç ve irade de önder Apo felsefesi ile donanmış savaşçılar tarafından ancak ortaya konabilirdi. Biz de bunu yaptık ve Kobanê’yi özgürleştirdik. Kobanêliyim, burada doğdum ve burada büyüdüm. Özgürlüğün tadına Kobanê’de devrim ile birlikte vardım. Bu anlamda bir daha asla özgürlük olmadan yaşamayı düşünmedim ve DAİŞ çetelerine karşı bu inanç ve kararlılıkla mücadele ettim. Tüm kadın yoldaşlarımız da bu temelde direndi ve sonucunda da halkımıza zaferi armağan ettik.

Bu saatten sonra DAİŞ çeteleri ve bir başka gücü Kobanê’ye yaklaştırmayacağız.

YPJ şehitleri ve tüm şehit yoldaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum. YPJ saflarında omuz omuza Kobanê savunması yaptığımız ve kahramanca şehit düşen yoldaşlarımın ruhu şad olsun. DAİŞ çetelerini Kobanê’nin her köyünde ve her karış toprağında ezeceğiz. DAİŞ çeteleri nereye kaçarsa kaçsın onlardan hesap soracağız.

‘SIRA KOBANÊ’NİN KÖYLERİNDE’

Koçer Kobanê: Ben de diğer arkadaşlarım gibi Kaniya Kurda’nın DAİŞ çetelerinden temizlendiği ve Kobanê’nin tümden özgürleştirildiği operasyonda yer aldım. Kobanê artık özgür ve biz bunun tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak asla gevşemeyeceğiz, şimdi sıra Kobanê’nin köylerini özgürleştirmede. Nasıl ki halkımıza Kobanê merkezi için verdiğimiz sözü tuttuysak, köyleri de özgürleştireceğimizin sözünü tutacağız. Son olarak bu süreçte Kobanê direnişinde bizimle omuz omuza direnen dört parça Kürdistan gençliğine, Türkiyeli yoldaşlarımıza, yine bizimle demokratik bir Suriye için direnen Arap yoldaşlarımıza da sonsuz teşekkürlerimiz sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: