“Kadına Şiddeti Durduracağız” Etkinliği

Ege Üniversitesi Kültür Sanat EviEge Üniversitesi, 35040 Bornova, İzmir
Her gün erkekler tarafından çeşitli şiddet biçimlerine maruz kalan ve hatta öldürülen kadınların haberlerini okuduğumuz Türkiye’de, hukukun kadınların ne kadar yanında durduğunu, ilgili yasaların uygulanmasında yaşanan sorunların neler olduğunu tartışmak yapılacak pek çok şeyden daha önemli görünmektedir. Çünkü bu büyük bir toplumsal sorundur.
Erkeklerin kadınlara şiddetinin hiçbir meşruiyetinin bulunmadığı, başka deyişle hiçbir haklı gerekçesinin olmadığı kabul edilmedikçe bu büyük toplumsal sorunun ortadan kaldırılması da mümkün olmayacaktır. Kadınların maruz kaldıkları şiddet, kendisinden kurtulmak için çaba sarf ederken bile başka bir formda da olsa onlara eşlik etmekte, toplumun her bir katmanında kadınların karşısına yeniden çıkmaktadır. Ailesinde, geniş ailesinde, mahallesinde, varsa iş yerinde hatta mahkeme koridorlarında ve salonlarındaki hak arayışlarında, kadınlar en hafifi sindirme ve yıldırma olan çeşitli şiddet formlarıyla boğuşmak durumunda kalmaktadır.
Hakları gerçek kılan şey onların yasalardaki varlığı değil, onların bizler tarafından kullanılmasıdır. Bu sebeple kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve bunlarla örtüşen ulusal yasaların varlığı önemli olmakla birlikte hayata geçirilmeleri daha da önemlidir. Elbette yasaları işletip hakları kullanabilmek için de onların neler olduğunu bilmek ve tanımak gerekir. Hakların öğrenilmesi ve öğretilmesi, daha kapsayıcı ve etkili bir hale gelmeleri için neler yapılabileceğinin tartışılması ve bu tartışmadan çıkan sonuçlarla bağlantılı olarak belli teorik ve pratik eylem planları geliştirilmesine katkı sağlamaya çalışılması bir toplumsal sorumluluktur. İşte bu yüzden Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğimizin büyük bir kısmını bu alanda çalışan hukukçuların yapacağı bilgilendirici bir panel çerçevesinde gerçekleştirmeyi uygun bulduk.
Fakat “Kadına Şiddeti Durduracağız” adlı etkinliğimizin dahası da var. Panel öncesinde güzel bir kısa film izleyeceğiz mesela. Panel sonrasında ise afişimizde gördüğünüz rengârenk şemsiyelerimizin gerçekleriyle hep beraber bahçeye inip tacize, ayrımcılığa, susturmaya, nefrete, bezdirmeye, ‘erkeklik’e, tecavüze ve en çok da kadın cinayetlerine karşı ses çıkaracağız, bağıracağız! Son olarak da Anabilim Dalımızın hazırlamış olduğu ‘Basın Açıklaması’nı kamu ile paylaşacağız.
6 Mart Cuma günü saat 10.00 ile 13.00 arasında Ege Üniversitesi Kültür Sanat Evi’nde gerçekleştireceğimiz bu etkinliğimize ses ve kulak vermek üzere herkesi bekliyoruz.


perşembe günü şöyle bir toplantı var..

 

26 Şubat Perşembe, 19:00 (UTC+02)
Solmaz Zelyüt'ün fotoğrafı.Bir Yanıt to ““Kadına Şiddeti Durduracağız” Etkinliği”

  1. paylaşım için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: