Halil Savda : Kürt Siyasetçilerine Dokunuyorlar!

page_ben-yasliyim-bir-sey-yapmazlar-diye-ekmek-almak-icin-evden-cikti-vuruldu-cenazesi-gece-boyu-sokakta-kaldi_3789909881904279_10203810100425286_8001576468510261139_n

 

Halil Savda ; Kürt Siyasetçilerine Dokunuyorlar!
Başbakan Ahmet Davutoğlu Salı günkü grup toplantısında HDP’yi şu sözlerle tehdit etti: “Hesap sorma değil hesap verme makamındalar. Bedelini ödeyecekler.”
TC Devleti bugüne değin Kürtlerin her özgürlük arayışına bedel ödettiler.
Son kırk yılda kırk bin Kürt öldürüldü. Yaklaşık 4 milyon Kürt göç ettirildi. 400 Bin Köy boşaltıldı, yakıldı. 400 binden fazla insan gözaltına alındı, tutuklandı, işkence gördü. 40 Binden fazla Kürt yaralandı.
Öz yönetim talebine Temmuz ayından bugüne kadar 215 sivil Kürt öldürerek bedel ödettiler. Yaralanan yüzlerce Kürt var. Yüzlerce Kürt hapse atıldı.
Devletin kolluk gücü var, silahı var, hapishanesi var. Tankı-topu var. Bürokratik Kurumları var…
HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ında aralarında olduğu 59 Milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırabilirler, onları tutuklamayabilirler.
TC devleti daha önce Orhan Doğan’a dokundu, Hatip Dicle’ye dokundu, Leyla Zana’ya dokundu. Zübeyir Aydar ülkesini terk etmek zorunda kaldı, Remzi kartal yıllardır Avrupa’da göçmen. Sabri Ok siyaset yapmak istedi lakin yapamadı ve bugün Kandilde. Nurettin Demirtaş hapse atıldı ve bugün dağlarda.
Direnen her Kürde dokunuyorlar.
TC devleti Mehmet Sincar’a hayatını alarak dokundu, Kürt halkının Apé’si Musa Anter’in hayatını alarak dokundular.
5 Ocak 2016 akşam saatlerinde Seve’ye, Fatma’ya, Pakize’ye dokundular.
Seve, Fatma ve Pakize’ye hayatlarını alarak dokundular.
Seve Demir, 20 yıldır Kürt legal siyasetinin içindeydi. Hadep’ten DBP’ye kadar içinde yer almadığı bir legal Kürt partisi yok. Silopi’de devlet tarafından katledildiğinde Demokratik Bölgeler Partisi Meclisi üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyordu.
Fatma Uyar, yıllardır Kürt siyasetinin içinde. Kadın hareketi aktivistlerindendi. Silopi’de katledildiğinde KJA çalışmalarını yürütüyordu.
Pakize Nayır, Silopi Halk Meclisi üyesi ve sözcüsüydü.
Silopi’de katledildikleri gün Silopi’de Şehit Harun Mahallesinde kalıyorlardı. Polis öğlen saatlerinde mahallenin boşaltılması yönünde anons yapınca burayı terk ediyorlar. Şehit Harun Mahallesinden Karşıyaka mahallesine geçiyorlar. Akşam saatlerine kadar burada kalıyorlar. Burası güvenli olmadığı için Yeşiltepe mahallesine geçmeye çalışıyorlar. Mahallenin etrafı tank ve toplarla çevrildiği için Yeşiltepe’ye dere yolundan geçiyorlar. Karşıyaka’dan Yeşiltepe’ye geçiş için başka yol yok. 8 kişiydiler. Buradan geçmeye çalışırken polis ve askerler tarafından kurşun yağmuruna tutuluyorlar. Saatler 19:35’i gösteriyor. Üç kadın burada yaralanıyor. Yaralanan kadınlar DBP yönetimini telefonla arayıp duruma müdahale edilmesini ve ambulans istiyorlar. DBP Silopi ilçe yönetimi Silopi’deki devlet idaresine ulaşamıyorlar. Ambulansının gidişine izin verilmiyor. Bunun üzerine DBP ilçe yönetimi DBP Eş Başkanlarını ve HDP Milletvekillerini durumdan haberdar ediyorlar.
DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksel 6 Ocak’ta yaptığı basın açıklamasında durumu şöyle aktardı: “Yaralı arkadaşlarımızın hastaneye kaldırılması için girişimlerde bulunduk. Yerel idarecilere ulaşamadık. Çünkü Vali’nin, Kaymakam’ın, Emniyet Müdürlerinin telefonları kapalıydı.”
Bunun üzerine saat 20:30 cıvarında HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken’e haber veriliyor. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken İçişleri Bakanlığına ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na ulaşıyor. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kısa bir süre sonra Baluken’i arayıp “Orada sivil yok, silahlı bir çatışma var” dedi.
Gece ancak saat 01:00’da Silopi Belediye Ambulansı 3 kadının cenazesini alıyor.
Kamuran Yüksel yaşananları şöyle anlatıyor: “Arkadaşlarımız balistik raporlarına ulaştık. Balistik raporlarına göre cenazeleri tanınamayacak durumda. Yaralıyken bize ulaşan arkadaşlarımız tanınamayacak durumda. Düşman askerlerini de yakalarsan yaralıysa tedavi edersin. Arkadaşlarımız yaralı yakalanıyorlar ve işkence yapıyorlar. Orada katlediliyorlar. Bu alçaklıktır.”
Seve’yi katledenler onu 5 yıl hapiste tutmuşlardı. Silopi’de abluka, sokağa çıkma yasakları ve saldırılar 24’üncü gününde. Silopi’de Dicle Haber Ajansına “Botan kazanırsa tüm insanlık kazanacak” açıklaması yapmıştı.
TC Devleti Botan’ın kalbi Silopi, Cizre ve Şırnak merkeze her gün tank ve toplarla saldırıyor. Botan’da her gün sivil insanlar katlediliyorlar. Adeta bir savaş yaşanıyor.
Botan adeta her gün öldürülüyor.
Pakize yılbaşında bağlandığı Med Nuce Tv’de şöyle seslenmişti: “Öz yönetimde ısrarlıyız. Eğer bu direnişe sahip çıkılmazsa tarihi bir soykırım yaşanacaktır. Eğer kapı kapı hendekler yapsaydık belki bu kadar sivil öldürülmezdi.”
9 Ocak 2013’te Paris’te üç Kürt siyasetçiye katlederek dokunanlar üç yıl sonra yine ocak ayında Silopi’de üç kadın siyasetçiye katlederek dokundular.
Ve iktidar hala Kürt siyasetçilerine dokunmaya devam ediyor!
Bedel ödetmeye doymadıkları anlaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: