Marcos Modernleşmeyi Seviyor – Ted Kaczynski

 

EZLNmarcos-277x300

 

http://sosyalsavas.org/2015/06/marcos-modernlesmeyi-seviyor-ted-kaczynski/#.VYqAzhbqU7A.facebook

Green Anarchy sayı 6, sayfa 7’de görüyorum ki Jesús Sepúlveda Zapatistaların modernleşmeye direndiğini söylüyor. Eğer bu doğruysa, Subcomandante Marcos’tan kurtulsalar iyi ederler, ¡muy pronto! İyi Subcomandante modernleşmeye karşı değil. Mexico City’de Zapatistaların yürüyüşlerinde yaptığı konuşmadan birkaç alıntı:

“İlaç için yeteri kadar paramız olmadığı gibi, ücretlerimizden bir parça daha alacaklar…

“Ekonomik paketler …… daha fazla vergi, zam, ücret azaltma, işsizlik, daha az iş faydaları, eğitim için daha az bütçe, daha az ev, hizmet, yiyecek, toprak, hastane, doktor ve ilaç demekten başla bir şey değil.

“…. [E]skiden toprağımız olan yerde şimdi yeni patronlar için havaalanları yapıyoruz. Fakat asla bir uçakta seyahat edemeyeceğiz. Benzer şekilde otoyollar yapıyoruz, ve hiçbir zaman otomobilimiz olmayacak. Eğlence merkezleri inşa ediyoruz, ve hiçbir zaman giremeyeceğiz. Alışveriş merkezleri yapıyoruz, ve hiçbir zaman alışveriş yapacak paramız olmayacak. Bütün hizmetleri ile kentsel bölgeler inşa ediyoruz, ve yalnızca uzaktan bakabiliyoruz. Modern oteller dikiyoruz, ve hiçbir zaman onlarda kalamayacağız.

“Kısaca, bizi dışarıda bırakan bir dünyayı kuruyoruz.

“Evi siz yaptınız, siz elektriği, suyu, tesisatı kurdunuz. Sokağı siz döşediniz. Siz bahçeyi ektiniz. Siz eşyayı yaptınız. Siz duvarları boyadınız. Siz masaları kurdunuz. Siz yiyeceği hazırladınız.

“Ve dışarıda bırakıldınız. Çünkü bir başkası geldi ve eve yerleşti.

“Başka birinin yaşamı aydınlandı. Başka biri kendini temizliyor; arabaya sahip olan; eşyayı kullanan; emeğimizden faydalanan; karnı doyan başka biri….

“Işık, refah, gelişim, zevk, umut onların, çok az olan onlar her şeye sahip.

“Sokak ve kırsal bizim için. Onlar mahrumiyetimize ev diyorlar.

“Okuldan ayrılacaksınız ve hiç iş olmadığını göreceksiniz, ve varsa da getirisi düşük olacak. Devlet okulundan mezun olmak üçüncü sınıf bir işten fazlası değil.”

(Food & Water Journal, Yaz, 2001, sayfa 24-27’deki Subcomanda Marcos’un Mart, 2001’de Ulusal Politeknik Enstitüsü, Zacotenco, Meksika’daki konuşmasının İngilizce çevirisinden.)

Subcomandante Marcos’un varacağı nokta belli, ve bu modernliğin sonu değil. Yalnızca yoksul insanların teknojik turtadaki paylarına sahip olmalarını istiyor. Hiç kuşkusuz, yoksul insanlar turtadan pay hak ediyorlar- Eğer turtanın var olmasını kabul ediyorsanız. Fakat elektriğin, su tesisatının, modern tıbbın, okulların ve işlerin [jobs] olması gerektiğini düşünmüyorsanız, yoksul insanların bunlardan pay almasını savunmanın bir anlamı yok.

Eski, üzücü, sık tekrarlanan bir hikaye: Hakiki ve özgün kitlesel bir isyan onu manipule eden, ona ihanet eden ve onu kendi amaçları için çarpıtan sofistike solcu entelektüeller –bu durumda Subcomandante Marx, yani Marcos, ve kafadarları- tarafından ele geçiriliyor. Solcular bunu tekrar tekrar yaptılar. İnsanlar ne zaman öğrenecek? Ne zaman siz, yeşil anarşistler, öğreneceksiniz?

Ted Kaczynski

Çeviri: O.D.

Kaynak:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: