İran’da 5 günde 12 ölü, 400’ü aşkın gözaltı

‘KADIN AKLI VE ÖNCÜLÜĞÜ İLE MÜCADELE VERİLMELİ’
İran tarihten bu yana direnişçi halk hareketlerinin, örgütlenmelerinin olduğu, dikta rejimleri karşısında mücadele geleneğinin açığa çıktığı bir coğrafyadır. Bu gün İran ve Rojhilat’ın önemli merkezlerinde yaşanan halk serhildanları bu geleneğin bir devamıdır. İlk başta ekonomik kriz karşısındaki tahammülsüzlük sonucu başlayan bu eylemler, artık taleplerin demokratik siyasetin oluşumuna dönük taleplerin öne çıkmasıyla birlikte farklı bir karakter kazanmaya doğru gidiyor. Kadınlar öncülüğünde başlayan ve devlet sisteminin haksız uygulamalarından rahatsız olan herkesin katıldığı bu eylemler halkın demokrasi mücadelesidir. KJAR olarak yaşanan bu gelişmeleri demokratik bir mücadele olarak tanımlıyor ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana herkesin bu isyan ateşinde yer alması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

 

İran’da genel grev çağrısı
İran ve Rojhilat’ta halkın yoksulluk ve rejiminin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemler 5’inci gününde devam ediyor. Ülkenin birçok kentinde eylemler dün gece de devam ederken, yarın için ülkede genel grev çağrısı yapıldı. Eylemciler sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrı ile ülkedeki kamu çalışanlarına ve işçilere greve gitme çağrısı yaptı…

 

İran ve Rojhilat’ta 5 gündür devam eden halk eylemlerinde en az 12 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Resmi rakamlar, gözaltı sayısını ise 410 olarak açıklıyor. İran ve Rojhilat’ta halkın yoksulluk ve İran rejiminin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemlerde geride kalan 5 günde 12 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. İran devlet televizyonu ülke genelindeki eylemlerde 12 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Eylemlerin üçüncü gününde Loristan eyaletinin Dirûd kentinde 4 kişi yaşamını yitirmişti. Dün gece Ehwaz eyaletine bağlı ve Lorların yaşadığı Îzeh kentinde de yaşanan eylemlerde 2 kişi yaşamını yitirdi. Diğer can kayıplarının hangi kentlerde yaşandığı ise netleştirilemedi.

Eylemlerin başladığı günden beri resmi açıklamalara göre, başta Tahran, Kirmaşan ve Arak olmak üzere 410 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Ancak gözaltı sayısının daha fazla olduğu belirtiliyor.

Öte yandan ülkenin birçok kent ve kasabasından İran güçlerine ait binalar ateşe verildi. Ayrıca birçok kentte de Besiclere (rejim için çalışan paramiliter unsurlar) ait binalar yakıldı.

Alinti ; ANF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: