01- 8 Mart Kadinlar Günü

Icinde bulundugumuz sürec bize göstermektidir ki, feminizm bir kimlik sorunu degil, bir politik degisim ve devrim isteminin gercekligidir.

Politik, ekonomik, sosyal mücadele icinde bile rolleri hep gözardi edilen, marjinallestirilen, nötralize edilen kadin varliginin ve hareketinin tekrar kadinlarin kendi öz mücadelesi ile gündemde olmasi engellenememistir. Her adaletsizligin oldugu yerde, adalet arayisi yerini bulur ve kendini ifade eder.

Sol örgüt programlari geregi, birey inisiyatifini, düsünce özgürlügünü ve paylasiminin verimini kismaktadirlar. Bundan dolayidir ki, örgütsel bölünmeler kacinilmaz olmustur. Bölünmeler ise sürekli tekrar bölünmeleri getirmistir, cünkü ayni örgütsel yapilanma hatalari ile devam etmistir. Oysa ki fikirsel özgürlük ve paylasim kolektif bir yapiyi renklliligiyle güclendirir. Birey özgürlügünün olmadigi ve paylasimin yasanmadigi iliskilerin parcalanmasi kacinilmazdir.

Kapitalizmin globallesme politikalari, askeri güc, savas, isgal ve sermayesi ile yarattigi tahribatlara karsi gelisen muhalefeti her ne kadar apolitiklestirme, programli ve sistemli bir sekilde empoze etmeye calissada, basaramamaktadir. Ve bundandir ki, kapitalizm kendini korumak icin, güvenlik teskilatlarini her gecen gün daha fazla yetkiler vererek arttirmaktadir.

O baskiya ragmen bir cok hareketlilik yasanmaktadir: feminist ve gender hareketlerin güclenmesi, anti militarist (savas karsiti) örgütlenmesi, anarsizm, eko aktivistlerinin varliklari, solun kendini asma cabalari v.b.

Özellikle anti-militarist aktivistlerin mücadelesi, ayni zamanda devletin ve militarizmin sivil yasamdaki en kücük birimi olan aile biciminin degisim zorunlulugunu getirmektedir. Geleneksel aile yapisindada ayni militarizm gibi hirarsi, idare ve uygulama vardir. Bireyler tek tek yoktur burda, sadece aile vardir. Feminizm ve anti-militarizmin birbirleri ile iciceliginin mücadelesinin pratigi kacinilmazdir. Devlet: aile, askerlik, ulus kavramlari ile ortaya koydugu erkek profilide sarsilmaya baslamistir, cinsel yönelimlerin acilimina da yardimci olmustur. Dokunulmazliklari yikmak, sistem icinde bir evrimlesmedir, ayni zamanda bireyin düsünce özgürlügünü sisteme dayatmasidir.m

Ayrica eko aktivistlerinin mücadelesi dünyanin sermaye tarafindan nasil tahrip edildigi ve bu tahrip ayni zamanda insanlarin psikolojik, sosyal ve fiziksel sagliklarinin bozulmasina neden oldugunu ispatlamaktadir. Simdiki kusagi bekleyen tehlikelerden bir kacini siraladigimizda bunu belki daha iyi anlayabiliriz. Kapitalizm her gecen gün sinsice ve bile bile insanlikla oynamaktadir. Cocuklarin oynadiklari Playstation ve bilgisayar oyun araclarinin cocuklarda yeni „PlayStation palmar hidradentitis“ diye bir cild hastaligina neden oldugu bulundu. Nedeni bilindigi halde neden ortadan kalkmasinin ihtiyaci bile gündeme gelmedi, bir haberdi geldi gecti. Bu oyunlar tabii yalniz biyolojik degil, asosyal bir kisilik yaratmayada neden olmaktadir. Ve genc kizlarin erken kadinliga adim

atmalarinin nedeni sagliksiz beslenmenin getirdigi yaglanmanin hormonlari erken calistirmasina neden olmasinda bulunmustur. Markaya karsi zaafli bir kusak yaratmayi ve bu markalari elde etmek icin cocuk denecek yasta kizlarin kendilerini satmalari karsilignda marka giyinmeleri duygusunu kimler yaratti?Kapitalizim yeni yüzü Insanlarda tüketim hirsi yaratip, sorgulama reaksiyonlarini yikmaktadir ve ahlak ve ahlaksizlik sinirini yok ediyor. Kapitalizmin kar hirsli teknoloji anlayisi, hatta bilgisayar üzerinde tecavüz oyunlarina bile yol aciyor, örnegin Japonyadaki gündeme gelen bir oyun: oyunda kadinlari döverek ve onlara tecavüz ederek puan toplanip zevk aliniyor. Böylece toplumdaki cürümeyi bireylerin üzerinden kendi politikalarini yasatmaktadirlar. Ayni zamanda, internet üzerindeki politik forumlar ve tartismalar ile, insanlarin tepkisi sanal ortamda bosaliyor.Insansizlasan ve makinaya bagli pasif bir düsünce mekanizmasi yaratiliyor. Kapitalizm kendine karsi olusacak muhalifeti engellemektedir.

Simdi toplumun icindeki tek bir aile olarak ele alindiginda, bir anne olarak nasil kendinizi eko aktivistlerin calismasindan ayri tutabilirsiniz ki? Teknoloji ve kapital hirsinin bizim üzerimizden güclenmektedir. Cocuk egitimimizde bile kapitalizmin müdahalesini görmeden, politiklesmeyi ve kadin olarak kendimizi tanimadan ve kendimiz olmadan nasil yeni kusaklara ulasabiliriz. Nasil anlayabilirsiniz yeni kusaklari. Feminizm yalnizca bir kimlik sorunu degildir, vede yalnizca kadin haklari ile sinirlanamadigini artik herkesin anlamasi gerekmektedir. Bu sinirlamalar, devletin ve uzantilarinin vede toplumsal geleneklerin bizleri yok saymalarindan kaynaklanmaktadir. Feminist hareketlerinde zaaflarinin ortaya cikmasinin nedenide olmustur. Ve ondandirki kendi yasamimizda ve kendimiz olmayi basarmaliyiz. Kendisine ait olmayanlarin yaratacaklari hep baskalarini mutlu etme adina köleliktir. Bu yalnizca geleneksel aile iliskisindeki kadin konumunda degil, sosyal yasamdaki iliskilerde de kendini göstermektedir.

Feminizmde birey olarak, kendi yasamimiza ait olmamiz, baskalarinin yasaminda olmamamizla mümkündür. Kendi yasaminda olan kadinin, kendine aitliginde üretecegi varoldugu sürecte, cevresindeki sosyal yapiya ve örgütlenmelerede yansimasi kacinilmaz olacaktir. Esit paylasimlar ve adalet anlayisi, özgür iliskilerde yaratilabilir. Özgür iliskileride yaratmak, simdiye kadar örgütsel ve yapisal olarak yasanilan pratigin disinda farkli bir örgütlenmeyi zorlamaktadir. Eski örgütlenme ve iliski aliskanliklari yikilmalidir. Geleneksellesmis reaksiyonlarin artik yasanmamasi gerekmektedir. Aglama duvarlari, kadinlarin cektiklerini anlatmalari, teshir etme adinada olsa, belli bir sürec sonra bizleri pasiflestirir. Önemli olan, kadinlara yapilan her haksizliga karsi, tepkimizin niteligidir. Etkiye yapici tepki olmadigi sürecte, anlatma, aglama ve yakinma tek basina yeterli degildir – yanlizca bir bosalimdir. Ve ondan dolayi da artik bu geleneksel yapinin edebiyati kalkmalidir. Su an ki ihtiyacimiz, aglama duvarlari degil, duvarlara karsi yürümektir.

Her gün 8 Marttir.

iris

Feminist aksiyon

Karakok otonomu türkiye-isvicre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: