05- Karakok Otonomu Deklarasyonu

0711200825132

SISTEMIN KARAKÖK’ÜNÜ ALMAK

Günümüzün kapitalist dünya sistemi, geçmisin tüm sinifli toplumlarinin ötesinde, kabaca ekonomik süreçlere indirgenemeyecek; ideolojinin, kültürün ve bizatihi bir simülakr/gösteri haline gelmis olan toplumun kendisinin çok tarafli devinimleri ve tezahürleri sayesinde kendini yeniden üretmektedir. Sistemin yeniden üretimini sekteye ugratacak hiçbir reel güç bugün bulunmamaktadir. Sistem, inanilmaz bir hizla akan bir enerji olarak fabrikalardan sokaklara, evlerden okullara, isyerlerinden eglence mekânlarina ve hatta bizlerin bedenlerine ve beyinlerine kadar, her yerden geçmekte, her seyi kusatmakta ve belirlemektedir. Peki, bu sisteme dur demek gerekiyor mu? Sisteme kim dur diyecek güce sahip? Kapitalist sistemi nasil asabiliriz?

Içinde yasadigimiz yabancilasmis, kapitalist sömürü toplumlarinda var olan bireylerin siteme artik „DUR“ demesi insani bir zorunluluktur. Bu tarihsel yasalarin, sistemin mekanik/objektif isleyis mantiginin, vs. bir sonucu olmayacaktir. Çünkü toplumda ve tarihte evrensel yasalar oldugu konusu fazlasiyla tartismalidir ve bizlerin kapitalizmi asmaya yönelik ihtiyaci asil her gün daha fazla kaybetmekte oldugumuz insani degerler’den kaynaklanmalidir. Kapitalizm dünyayi siniflarla, sinirlarla, uluslarla bölerken, savaslara, çatismalara, insanlarin birbirine düstügü irkçi ve milliyetçi hesaplasmalara, etnik ve dini gerginliklere sürüklerken para ve para temelinde yapilanan global ekonomik sistem bu ayrimlar sanki hiç yokmus gibi dünya yüzeyinde akabilmektedir.

Süreklilesmis bir ikiyüzlülükle beslenen kapitalizm birbiriyle çelisen söylemleri basariyla kullanir. Bugün, uluslarin çözüldügü bir kozmopolitlik söylemi de, kendi ulusuna kapanmayi, yabanci olani ötekilestirmeyi (xenophobia) gündeme getiren milliyetçilik söylemi de pekâlâ ayni sistemin bekasi için hizmet görebilmektedir. Kapitalizmi tekyönlü ya da ikili okuma girisimleri bize bir sonuç vermeyecektir. Onu ancak çoklu bir bakisla anlayabilir ve yine çoklu bir karsi durusla asabiliriz.

Kapitalizm bugün sistemin merkezinde olup da ondan beslenenler hariç milyonlar için savas, sömürü, yoksulluk, çatismalar ve ayrimcilik demektir. Kapitalistler sizi öldürürler, iskence yaparlar, sömürürler, dislarlar, ezerler, yabancilastirirlar ve çogu zaman da bunu size benzerlerin elleriyle yaparlar; kendi ellerini kirletmeye dahi tenezzül
etmezler. Onlar yönetmeyi iyi biliyorlar. Binyillarin yönetim kültürünü miras edinmis durumdalar ve modern toplumun sundugu olanaklarla bunu en iyi sekilde uyguluyor; iktidarlarini, mikro-iktidarlarla da dallanip budaklanir sekilde toplumun gözeneklerine kadar yayiyorlar. Ama bizler de yönetilmeyi çok iyi biliyoruz. Adeta ezilmek, sömürülmek, iktidara boyun egmek ve tahakküm altina alinmak genlerimize islemis. Isyan mi, direnis mi, mücadele mi? Onlar da ne demek. Halki olusturan milyonlarin kaçi bu egilimlere sahip, çok az, neredeyse hiç. Bu yüzden de bizleri yönetmek, yönetme sanatinin inceliklerini bilenler için çok kolay.

Karakök Otonomu olarak, neden biz de direnme sanatinin inceliklerini gelistirmiyoruz diye soruyoruz. Aklin, yaraticiligin, mizah ve kararlilikla bulustugu bir eksende sisteme karsi koyabilir, onu sorgulayabilir hatta kapitalist dünya sisteminin „karakökünü alabilir“, yani onu tümden ortadan kaldirabiliriz. Bu çok fantastik gibi gelen fikirler bugüne kadar tüm ülkelerde yüz milyonlarca insanin hayallerini süsledi; bugünden sonra da bizlerin hayallerini süslememesi, yasadigimiz modern toplumlarin sundugu olanaklarla zenginlesen direnis metotlariyla gelismemesi ve gerçeklesmemesi için hiçbir neden yok. Her sey hayal etmekle basliyor: iktidarin, tahakkümün, baskinin, sömürünün, ayrimciligin hetürünün ortadan kalktigi bir özgür toplum hayaliyle. Bu hayalin gerçeklesmesi, insanligin 21. yy.a kadar var olan deneyimi gösterdi ki, devletler araciligiyla olamaz.

Hiçbir devlet özgür bir toplum doguramaz, çünkü devletin kendisi, ayricaliklar, hiyerarsi ve sömürüyü içermek ve
yeniden üretmek zorundadir. Iktidarin oldugu yerde özgürlük olamaz. Bu anlamda yepyeni kavramlar kesfetmemize gerek yok. Özgürlügün adi hala anarsidir. Özgür bireylerin ve topluluklarin, gruplarin gönüllü bir aradaligi ile kurulacak olan bir anarsist toplumu hayal ediyoruz. Geçmisin, Türkiye‘deki ve tüm dünyadaki direnis gelenekleri kadar içinde bulundugumuz çagdas toplumun iletisim ve sosyallesme imkânlarini da dikkate alan, onlar üzerinde sekillenen, toplumsal idealleri ve hedefleri olan bir anarsizmden esinleniyoruz. Bireyin özgürlügü bizce ancak toplumun özgürlügüyle mümkündür. Bireysel dünyalarimiz, farkli oldugumuz, özel oldugumuz sanilari aslinda sistemin bizleri tüketim kobaylarina çevirdigi mekanizmalarin, medyanin uydurdugu bir yanilsamadir. Hayir, hiç de farkli degilsin, senin gibi binlerce insan var. Senin kaygilarin herkesin kaygilari. Senin gibi özel oldugunu sanan o kadar çok insan var ki, bir okyanus olusturuyoruz. Bizi bu hücrelerin içinde hapsediyorlar. Bu metaforu bir düsünün, sayisiz cam fanusun içinde üst üste yigilmis insanlar, gönüllü olarak böyle bir fanusun içinde bir ömür geçirmek ister miydiniz? Peki bizlerin gündelik yasamlarinin bundan ne farki var: evlerde, is yerlerinde, hücre benzeri sosyal tuzaklarimizin içinde sikisip kalmis tutsaklariz. Zincirlerimizi kiralim, bizi her geçen gün daha da dijitallestiren sistemin karakökünü alalim!

Anarsist ideallerle baslattigimiz Karakök Otonomu sürecinde, Türkiye‘nin genelinde anarsistler arasinda bir iletisim, paylasim ve dayanisma eksikligi oldugunu da gördük. Birçok arkadas, kendi otonomlari içinde çok önemli çalismalar ve özgün isler ortaya koyuyor. Fakat bu çalismalarin birbiriyle iliskilendigi, güçlerimizin birlestigi, farkliliklari rengimiz olarak korurken ortak bir durus da yakaladigimiz bir esnek örgütlenmeye ihtiyacimiz var. Toplumsal dayanismaya, beraber mücadeleye inanan anarsist arkadaslarimizi, kendi farkliliklarimizi diger anarsistlere anlatabilecegimiz, aramizda diyalog kuracagimiz, ortak sorunlara karsi ortak çözümler gelistirecegimiz ve güçlerimizi çogulcu bir tarzda birlestirebilecegimiz bir Anarsist Cephe örmeye çagiriyoruz. Bugün birçok anarsist birey, grup ve otonom iletisim için yüzlerini birbirine dönmüstür. Artik bizce bu sürece hiz vermenin zamani geldi. Kendi otonomlarimizi ve düsünsel farkliliklarimizi tabii ki koruyarak, ortak anarsist fikirler adina, ortak is yapmak üzere hep beraber Anarsist Cephe‘nin kara bayragi altinda bulusabiliriz.

Bu öneri çerçevesinde tüm anarsist çevrelerle görüsmeye ve iletisim kurmaya açigiz. Kapitalizmin dünyayi sürükledigi sosyal, siyasal, kültürel ve ekolojik krizlerin çözümsüz oldugu, global bir felakete dogru gittigi açiktir. Bugün bunu sadece biz degil, düzenin sözcüleri de söylüyor. Kapitalizmin yarini yok, bu açi. Ya insanlik, insanligin bir yarini olacak mi? Bu bizlere bagli. Toplumu olusturan küçük atomlar olarak, attigimiz her adimda sistemi yeniden üretmek için elimizden geleni yapiyoruz. Bir de bunun tam tersini, sistem için problem olmayi, tekere çomak sokmayi, yani kapitalizmin karakökünü almayi (bizim terminoloji‘mizle bir anarsist devrimi) denesek? Bu elbette ki uzun vadeli bir süreç. Devrim her an ve her yerde, özellikle de gündelik yasamlarimizi devrimcilestirerek yasanacaktir.

Karakök Otonomu, içe kapanmaktan degil disa açilmaktan ve sosyallesmekten yanadir. Özgür bir dünya ve özgür bir toplum için hayallerimizin bulustugu bir Cephe‘de, beraber adim atmali, beraber yürümeliyiz.

KARAKÖK OTONOMU

2 Yanıt “05- Karakok Otonomu Deklarasyonu”

 1. özkan Says:

  Lozandan selamlar…

  Sayet Centre International de Recherches sur l’Anarchisme (CIRA) ya ziyarete gelirseniz önceden haberleselim.

  Neden Radyo Lora da program yapmiyorsunuz. Bu konuda ve ortaklasacagimiz bir cok konuda paylasima hazirim.

  Tanismak istenciyle….

 2. kara66 Says:

  slm

  Radio lora da 2 aydir program yapiyoruz programimiza devam ediyoruz size gununu saatini bildiririiz.

  Bu siralar ziyaret icin oraya gelmemiz mumkun degil.29 kasim da Zurich de Anti Nukleer mitinginde gorusebiliriz.Bern den davet aldik Aralik ayinda orada Turkiyede anarsizm ve Otonomumuz hakinda genel bilgilendirme yapacagiz. Size onceden haber veririz.

  gorusmek dilegiyle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: