Tum Kadinlara cagri

 

Tüm kadinlara çagri

Desa Patronu sendikali isçileri isten atmaya devam ediyor.

Emine Arslan 143 gündür direniyor.

Bildiðiniz gibi Desa fabrikalarinda isçiler insanlik disi kosullarda çalisiyor. isçilerin ortalama aylik ücretleri 440 YTL. Desa’ da normal çalýþma saatleri haftada 6 gün, günde 10 saat ile insani çalisma kosullarinin bile çok üstünde. isçiler ne zaman bitecegi belli olmayan ve sabahlara kadar sürebilen fazla mesaiye mecbur birakiliyor.

Desa fabrikalarýnda çok sayida kadin isçi çalistýðý halde kres ve emzirme odalarý yok. Kadýnlar en aðýr iþlerde bile çalýþýrken ustalar ve yöneticiler erkek.  

8 yýllýk Desa iþçisi Emine Arslan evinde sendika örgütleme toplantýlarý yaptýðý için iþten atýldý. Emine Arslan iþten atýldýðý 3 Temmuz gününden beri,  Desa Fabrikasýnýn kapýsýnda bakacak kimse olmadýðý için yanýna aldýðý çocuklarýyla, yoðun trafik gürültüsü ve egzos dumaný altýnda direniyor. 12 yaþýnda ki kýzý kimliði belirsiz bir kiþi tarafýndan kaçýrýlmak istenen  Emine Arslan Ýþverenin tehditlerine maruz kalýyor ve direniþten vazgeçmesi için para teklif ediliyor. Direniþ devam ediyor.

Uluslararasý sendikalar ve yine uluslararasý bir kampanya ile desteklenen Desa direniþi büyüdükçe, Desa patronu iþçilerin örgütlenmesini ve dayanýþmasýný engellemek için harekete geçiyor. Ýþçileri birbirine düþürmek, dayanýþmayý kýrmak istiyor.

Desa patronlarýna iþten atýlan iþçiler sendikalý olarak geri alýnsýn ve Desa iþyerlerinde insanca yaþam koþullarý saðlansýn demek için Emine Arslan’ýn da katýlýmýyla yapýlacak basýn açýklamasýnda hep birlikte olalým mý?

22 Kasim Cumartesi günü saat 13.00’de Istiklal Caddesi DESA Magazasi önünde bulusup basin açiklamasi  yapiyoruz.Halep Pasaji Girisi-No:140 (Beyoglu Sinemasinin oldugu pasaj, Atlas Pasajinin karsisi)

Sevgiler. Desa Direniþiyle Dayanýþma Ýstanbul Kadýn Platformu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: