düzeltme- tarih ve isim DİYARBAKIR EKOLOJİ FORMU

Saklı tarih der ki: İlk günah Cennete değil dünya’da Mezopotamya da Sümerlerce işlendi.  Ve ur gibi büyüdü Akadlar, Gutiler, Asurlar, Grekler, Urartular adıyla yayıldı. Babilin kulesine haşmetli sarayların yapımına daha fazla köle lazımım olunca Tuşpa’dan Van gölünü tembellik edip keyifle izlemek efendilerin tekeline geçti. Ve denildi ki Levintanladan önceki kusursuz denge;  kılıçla, talanla, palangalarla ilk kanın toprağa karışmasıyla bozuldu.
Leviathan sararken dünyayı huzurlu zamanlara dönmek isteyen insan: Çalışma koşullarımız düzelsin demek yerine neden taş taşıyoruz piramitlere diye sorgulayınca. İsyan etti özgür ruhlar; Saraylar yakılıp yıkıldı. Peru’da kentler terk edildi. Mezopotamya da Medler aşiretlerine döndü, Kayıp kıta ve uygarlılar doğurdu sorular. Levintanlar gerileseler de bir süre Kralların, senyörlerin, Halifeler, şahlar, padişahlar, paşalar talanla, kanla, köle pazarlarıyla güçlenip devam ettiler yollarına Grenada’dan, Britanya’dan, Basra’dan gemilerce mikrop taşıdılar bilinmeyen kıtalara, saklanmış insanlara ulaştılar.  Daha çok, köle, altın ve gümüş için günlerce yol aldılar.  Tutsaklık dünyayı kuşattıkça bir yerlerde Karmatiler, Celaliler, Patrona Haliller, Katar şövalyeleri aşıklar, dervişle, delidir denilenler dinamo taşı gibi yıkarak ilerleyen uygarlığın sarstığı
dengeye dur demek için çabaladılar. Efendilerce Kuruldu çivili fıçılar, kazıklar, darağaçları akılsızlık savunucuları.  Ve kan aktı; Yüzyıl savaşları, Napolyon çıkartmaları, Avusturya kuşatmaları,
Deliler ölümsüzdü. Gogol’un paltosundan, Hegelin favorilerinden, kropotkinin gözlüğünden ve Marx’ın sakalından dirildiler filozof gömleği giyip Paris komünün eylemci torunlarıyla kolkola savaştılar. Tımarhaneye tıkılıp hapishaneye atılsalar da güneşe, aya bilahare ışığa adanmış şiirler, manifestolar yazdılar. Birleşmiş militarist büyük levintana karşı kollektiveyi, dostluğu, aşkı daha iyi bir yaşamı savundular.
Beton yığınları, faşizan yönetimler, asık suratlı mühendislerce çizilmiş yaşama karşı duranlar; başka bir yaşam mümkün dediler.
Ve günahın başı yayıldığı yerde ezilmeli; sözünü Şiar bilmiş dostlar ile 29-30 ocak tarihinde Mezopotamya’nın kalbi Diyarbakır’da Sümer parkta yapılacak olan Ekoloji formunda 29 ocak cumartesi günü saat 13:00-1500 arasında Sosyal ekoloji ve Anti militarizm başlığı altında konuşup daha özgür Mezopotamya için neler yapabileceğimizi tartışacağız.
Bekleriz…
Murat AKYÜZ – Halil SAVDA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: