Kobanê’de son 24 saatin bilançosu

kobane_direnishi

YPG, Kobanê’de son yirmidört saatte yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı. Çetelerin doğu cephesindeki ilerleyişi durdurulurken, 3 cephede en az 53 çete üyesi öldürüldü. Son 6 günde 27 YPG/YPJ’li yaşamını yitirdi.

YPG Basın Merkezi, 15 Eylül’den bu yana Kobanê’de devam eden çatışmalarda son durumla ilgili açıklama yaptı.

Bugüne kadar Rojava’nın tüm bölgelerinde düzenlediği saldırılarla başarısızlığa uğrayan IŞİD çetelerinin, Irak ve Suriye’nin birçok bölgesinden getirdiği ağır silah ve takviye güçlerle Kobanê’den intikam almaya çalıştığını kaydeden YPG, “DAIŞ çetelerinin 15 Eylül günü Kobanê’nin doğu, batı ve güneyinden başlattığı saldırılar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Halkımız ve güçlerimiz ise sınırlı imkanlarına rağmen her cephede omuz omuza çetelere karşı savaşmakta, köy köy, karış karış direnmektedir. Direniş neticesinde doğu cephesinde çetelerin ilerleyişi durdurulmuş, batı ve güney cephesinde ise çatışmalar devam etmektedir” dedi.

YPG son yirmi dört saat içindeki yaşanan çatışma ve sonuçlarını da şu şekilde aktardı:

DOĞU CEPHESİNDE İLERLEYİŞLERİ DURDURULDU

“Kobanê’nin doğusunda bulunan Ayn Betê, Kavaçox ve Tilik köylerinde yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Güçlerimiz bu alanlarda 2’si zırhlı Hammer tipi olmak üzere 3 adet araç ve 1 adet 23’lük doçka imha etmiştir. Çatışmalarda en az 12 çete öldürülmüştür. Çeteler, cenazelerini panzerlerin arkasına bağlamış ve sürükleyerek alandan uzaklaştırmıştır.

Güçlerimiz, darbe alan çetelere yönelik aynı alanda bir eylem de gerçekleştirmiştir. Bu eylemde 9 çete üyesi öldürülmüş, 1 adet 23’lük doçka da imha edilmiştir. Güçlerimiz eyleme müdahale etmek isteyen 6 araçlık bir konvoyu da etkili bir şekilde vurmuştur. 1 aracın içindeki çetelerle birlikte imha edildiği, diğer 5 aracın da darbelendiği eylemdeki ölü ve yaralı çete sayısı netleştirilememiştir.

Bu alanlarda yaşanan çatışma ve eylemlerde 3 yoldaşımız büyük bir fedakarlık ve direniş örneği sergileyerek şahadete ulaşmıştır.

Aynı cephede yer alan Üçkardeş köyünde de yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda çetelere ait 1 araç imha edilmiş, 5 çete de öldürülmüştür.”

BATI CEPHESİ: EN AZ 23 ÇETE ÖLÜ

YPG açıklamasında Kobanê’nin batısındaki çatışmalar hakkında da bilgi verildi.

“Kobanê’nin batısındaki Til Meydana köyüne yönelik çete saldırısına sert karşılık veren güçlerimiz çeteler ağır darbe vurmuştur. Bu alanda 23 çete öldürülmüştür. Güçlerimiz çetelere ait 8 cenaze, 8 adet kaleşnikof, 1 adet BKC silahı ve 1 adet B7 roketatar ile 1 adet dürbünü ele geçirmiştir” denilen açıklamaya göre YPG güçleri,  Dadalî köyünde de bir eylem gerçekleştirdi.

“Aynı alanda bulunan Til Qoşlê ve Zerik köylerinde de çatışmalar yaşanmıştır. Her üç noktadaki çatışmalar ve eylemdeki ölü ve yaralı çete sayısı netleştirilememiştir. Bu köyler dışında Sultanê köyünde de bu sabah saatlerinde bir çatışma yaşanmıştır” denildi.

Kobanê’nin güneyinde bulunan Çelebiye bölgesinde de yoğun çatışmaların yaşandığını bildiren YPG, “Til Kazan çevresinde yoğunlaşan çatışmalarda tespit edilebilen 4 çete öldürülmüştür. Bu alandaki çatışmalarda 1 arkadaşımız kahramanca çatışarak şehadete ulaşmıştır” açıklamasında bulundu.

SON 6 GÜNDE 27 YPG/YPJ’Lİ YAŞAMINI YİTİRDİ

YPG, Kobanê’nin her üç cephesinde de çetelerin bombardımana devam ettiğini belirterek “Son 24 saat içinde Kobanê’nin her 3 cephesinde yaşanan çatışma ve gerçekleştirilen eylemlerde tespit edilebilen 53 çete öldürülmüş, onlarca çete de yaralanmıştır” dedi.

YPG, son 24 saat içinde 4, IŞİD saldırısının başladığı 15 Eylül’den bu yana ise toplam 27 YPG/YPJ’linin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dün Türkiye üzerinden Kobanê’ye giriş yapmak isteyen 3 çete üyesinin YPG tarafından tutuklandığı da açıklamada hatırlatıldı.

YPG Basın Merkezi, dün akşam saatlerinde Serekaniye’nin güneyinde Çetelere dönük bir eylem gerçekleştirdiklerini de bildirdi.

SEREKANİYE’DE EYLEM

Açıklamada eylemle ilgili şu ayrıntılar yer aldı:

“19 Eylül günü saat 20.00’da Serekaniye’nin güneyinde bulunan El Nugra ve Timad köyleri arasında DAIŞ çetelerine yönelik bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylemde 2 askeri araç imha edilmiştir. Eylem ardından alanda kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Eylem ve yaşanan çatışmada güçlerimizin tepsit edebildiği 25 çete üyesi öldürülmüştür.

20 Eylül gece saatlerinde Serekaniye’nin güneybatısına düşen Mabrukê ile Silûk arasındakiyol üzerinde DAIŞ çetelerine yönelik bir eylem gerçekleştirilmiştir. 2 aracın imha edildiği eylemde güçlerimizin tespit edebildiği 9 çete öldürülmüş, onlarca çete de yaralanmıştır. Eylemde güçlerimiz 1 adet kaleşnikof silaha el koymuştur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: