International an.riss : “Pınar Selek yeniden hapis istemi ile yargılanıyor”

Pinar_Selek_anschlaege_small

 Uluslararası  ara.lık (International  an.riss)  “Pınar Selek yeniden hapis istemi ile yargılanıyor”

Türkiyeli sosyolog, feminist ve yazar Pınar Selek ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Pınar’ın davası onbir yıldır tekrar tekrar ele alınmakta. Dava maratonu, 1998 yılında İstanbul’da işlek bir pazarda patlayan, yedi kişinin ölümüne ve yüz yirmi yedi kişinin de yaralanmasına neden olan bir patlama ile başlamıştı. Bilirkişi raporları patlamanın bir tüpgaz kaçağından kaynaklandığını ifade etmişlerdi. Buna rağmen Selek „bombacı „ olarak tutuklandı ve iki yıldan fazla hapiste kaldi. PKK hakkındaki ve Türkiye’deki anti-militarist direnişe yönelik sosyolojik araştırmaları PKK sempatizani olduğu iddialarina neden oldu.

Patlamanın nedeni kesin olarak açıklanamadığından dolayı Pınar Selek 2006 yılında serbest bırakıldı.
2007 yılında serbest bırakma kararı bozuldu ve tekrar dava açıldı. Bunu takiben Selek‘e tekrar beraat kararı çıktı. Şimdi ise yüksek ceza mahkemesi müebbet ceza ile yargılanmasını talep ediyor. Eylül ayında dava hakkında bir karara varılması bekleniyor.

Pınar Selek hayatı boyunca savaşa ve her türlü şiddete karşı açık bir tavir benimsemiştir. Amargi Kadın Kooperatifi’nin ortak kurucularından olan Selek, transseksüellere karşı şiddet ile ilgili bir kitap yazdı ve I.K.Y. Marcos’un yazılarını Türkçe’ye çevirdi. Şu an Köln’de yaşamakta olan Selek son kitabı “Sürüne Sürüne Erkek Olmak”ta, erkeklik kimliğinin kurumlaşmasına hizmet eden bir zorlama kurum olan Türk askerî sistemini eleştiriyor. Kitap 2010 yılı başında Orlanda Yayınevi tarafından Almanca olarak yayımlanacak.
                                                                     Anüv  (Anıl Üver)

Daha fazla bilgi ve dayanışma metni için: www.pinarselek.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: