Kürdistan bloğun gökkuşağı rengine büründü

HABER MERKEZİ – Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayları bölge illerinde halkla buluşmaya devam ediyor. Bingöl, Siirt, Dersim, Urfa, Malatya, Mardin, Antep, Şırnak’ta iller, ilçeler, köyler bloğun rengi olan gökkuşağının rengine bürünürken, halk özellikle tutuklu olan adayların seçim çalışmalarını kendi imkanları ile sürdürerek büyük ilgi gösteriyor.

BİNGÖL

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bingöl Bağımsız Adayı Dr. İdris Baluken, Uyudu Kent Mahallesi’nde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Açılışa BDP Bingöl İl Eş Başkanı Suna Kaya, Halis Yurteser, Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, BDP Kadın Meclisi üyesi Naile Balici il ve İlçe yöneticilerinin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı. Kadın ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği açılışta Baluken, barışı sembolü olan güvercin uçurdu. Açılışta konuşan BDP Bingöl İl Eş Başkanı Halis Yurttsever, Bingöllülerin sandıkta gerçek iradesini göstereceğini söyledi. Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bingöl Bağımsız Adayı Dr. İdris Baluken ise, Dimili ve Kürtçe halkı selamlayarak, konuşmasına başladı. İşsizlik sorununun en yoğun yaşandığı illerin başında Bingöl geldiğini belirterek, AKP’nin yaptığı emek hırsızlığına gereken cevabın 12 Haziran’da verileceğini söyledi. Konuşmaların ardından açılış gerçekleştirildi. Açılış programı Koma Agirê Jiyan ve Meral Tekçe’nin konseriyle sona erdi.

SİİRT

Emek, Özgülük ve Demokrasi Bloğu Siirt adayı Gültan Kışanak seçim çalışmaları kapsamında Pervari’nin Ormancık (Eçkanîs), Koriç (Kışlacık), Söğütlü (Nureşin), Bend (Serxanis), Düğüncüler (Besta), Yapraktepe ( Ervex), Gökbudak (Saneh), Yukarı Bağcılar (Mezre), Kocaçavuş ( Kêzok) köylerini ziyaret etti. Ziyarette Kışanak’a BDP PM üyesi Yıldız Aktaş, Siirt Beldiye Başkanı Selim Sadak, BDP İl Başkanı Faruk Sağlam eşlik etti. Kışanak ve beraberindeki heyete kadın, genç ve çocukların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Ziyaretlerde köylüler ile birebir ilgilenen Kışanak, seçmenlere oy pusulası dağıtarak nasıl oy kullanacaklarına dair bilgi verdi.

BATMAN

Seçim çalışmalarını sürdüren Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Batman adayı Bengi Yıldız ise, Okçular (Bıroni) Köyü’nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında Yıldız 2008 tarihinde yaşamını yitiren 12 HPG gerillasının toplu olarak gömüldüğü mezarı ziyaret etti. Burada konuşan Yıldız, “Toplu mezarları görmek isteyenler bu coğrafyaya baksınlar. Kürdistan’a baksınlar her şeyi görürler. Burada yatan şehitler bu halkın çocuklarıdır. Bizim çocuklarımızdır. Bu şehitlerin mücadelesi sonucunda Kürdistan özgürlüğe kavuşacaktır” dedi. Köyün birçok yerinde toplu mezarın olduğunu dile getiren köy halkı ise insan hakları derneklerini hareket geçmeye çağırdı.

SİLOPİ

KCK kapsamında tutuklu bulunan Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Şırnak adayı Selma Irmak için seçim bölgesi olan Silopi İlçesi’nde çalışma seferberliği başlatıldı. Çalışma kapsamında gündüz ilçe merkezi ile köyler ziyaret edilirken, akşam saatlerinde ise halk toplantıları gerçekleştiriliyor. BDP Silopi İlçe binası önünde gerçekleştirilen halk toplantısına binlerce kişi katıldı. Genç, kadın ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği toplantı öncesi binlerce kişi müzik eşliğinde halaya durdu. Toplantıda konuşan il genel meclis üyesi Jiyan Demir, “Herkes elini cüzdanına değil, vicdanına atsın. Ve buna göre sandıklarda oy kullansın. Bizlerde vicdanımızın sesini dinleyerek barıştan yana tercihimizi yapacağız” dedi. Ardından DTK delegesi Kamil Acar ise, yapılacak seçimlerin Kürt halkı için tarihi bir seçim olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Silopi, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde destekleyecek Selma Irmak’ı anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. Daha sonrasında Laleş Kültür Sanat Merkezi sanatçılarının söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla toplantı sona erdi.

ANTEP

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Antep adayı Akın Birdal’ın gün boyu devam eden seçim çalışmaları akşam saatlerinde de sürdü. Akşam saatlerinde Nizip İlçesi’nde konvoyla şehir turu atılırken, yol güzergâhında bulunan insanlarda konvoyu alkış, zılgıtlarla selamladı. Gittiği her yerde büyük ilgi gören Birdal’a BDP PM Üyeleri Mehdi Perinçek, Yazar Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin, SDP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, EMEP İl Başkanı Mecit Bozkurt, EDP İl Başkanı Emin Nesanır, ESP İl Başkanı Satiye Ok ve yüzlerce kişi eşlik etti. Turun ardından ise Nizip’te binlerce kişiye hitap eden Birdal, Kürt sorununun demokratik, barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini belirterek çözüm konusunda ısrarlarını sürdüreceklerini söyledi. Ardından Birdal ve beraberindekiler Antep’in Gazikent Mahallesi’nde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen halk şölenine katıldı. Çocuk ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği şölende sanatçı İlkay Akkaya ile MKM sanatçılarından Nihal Ay ve Rojda da Birdal’a desteklerini sundu. Şölene katılan binlerce kişi sanatçı Farkin’nin söylediği şarkılarla coştu. Burada halka hitap eden Birdal’ın konuşması sık sık “Yalancı Erdoğan”, “AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla kesildi. Şölen, İlkay Akkaya ve Rojda’nın söylediği şarkılarla gece geç saatlere kadar sürdü. Şölende Birdal’ın Akkaya ile yaptığı düet büyük beğeni aldı.

DERSİM

Blok adayı Ferhat Tunç, Pertek’te birçok mahallede katıldığı halk toplantısının ardından Vazgir, Hariç, Axmezra, Gola Kürdi ile Mercimek Köyünde seçim çalışmalarını sürdürdü. Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Dengbêj Şavaklı Ayşe (Eyşa Şewaqi) ile birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de eşlik ettiği köy ziyaretlerinde, Tunç, Dersim’in yüzyıllık sorunlarının çözümü için aday olma kararı verdiğini ifade etti. Dersim Katliamından kurtulan yaşlı kuşağın halen böyle bir durumla karşı karşıya kalma tedirginliği yaşadığını söyleyen Tunç, “Yaşlılarımız artık bunu çok iyi bilmelidir. Dersim Katliamı gerçekleştirenler, bölgede 28 ayrı katliamın altına imzasını atmışlardır. Ancak bugün böyle bir katliam gerçekleştirebilme cesareti gösteremezler. Çünkü bu halk yüz yıl önceki halk değildir. Halkımız korku perdesini çoktan yırtmıştır. Korku dağlarını çoktan aşmışız. Alevi Kürt kimliğimle parlamento’ya gidiyorum. AKP, Kürt Özgürlük Hareketini komünist olarak karalıyor, Dersim’de CHP’nin kurmayları ise, terörist olarak antipropagandasını yapıyor. Bunların politikası devlet politikasıdır. Çünkü Devletin resmi partisi CHP’dir, AKP de yeşil devlet kurarak kendi iktidarını sağlamaya çalışıyor” dedi.

URFA

Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nde ise Barış, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Milletvekili Adayı İbrahim Ayhan için seçim çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. İlçenin dört bir yanında mahalle toplantıları gerçekleştirilirken ‘BDP Köy Komisyonu’nda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İbrahim Ayhan’ı Meclise göndermeye kararlı olan Viranşehirliler Cendeli, Tilgoran, Eyup Nebi, Êlî Sark ve Şaxbo köylerini ziyaret etti. Köy ziyaretlerine BDP İl Genel Meclis Üyeleri, Viranşehir Belediye Meclis Üyeleri ve BDP İlçe yöneticileri katıldı. İlk olarak Cendeli köyüne giden heyet burada çocukların coşkusu ile karşılaştılar. Kadınlar evlerinin damlarına çıkarak zafer işaretleri yaptılar. İbrahim Ayhan’ın seçim arabasına büyük ilgi gösteren çocuklar aldıkları İbrahim Ayhan Posterlerini yapıştırıcı bulmadıkları için kendi imkanları ile duvarlara astılar. Daha sonra Tilgoran köyüne geçen heyet burada da aynı ilgi ile karşılaştı. Çocuklar ayaklı su deposunun üzerine çıkarak İbrahim Ayhan posterleri açıp, zafer işaretleri yaptılar. Eyup Nebi Beldesine geçen heyet burada BDP Belde teşkilatını ziyaret ettiler. Daha sonra heyet Şaxbo ve Êlî Sark köylerine gitti. Burada da aynı ilgi ile karşılanan heyet yurttaşlarla oturup sorunlarını dinledi. Heyet, yurttaşlardan bir trafo, köprü ve suya kanmamalarını oylarını kendi iradelerini mecliste temsil edecek olan İbrahim Ayhan’a vermelerini istedi.

MALATYA

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Malatya Bağımsız Adayı Gani Rüzgar Şavata, Özgürlük ve Dayanışma Partisini Malatya il örgütünü ziyaret etti. Ziyaret sırasında ilk olarak konuşan ÖDP İl Başkanı Hasan Kaya, partisinin seçime girememesine rağmen 12 Haziran da oy kullanacaklarını ifade ederek, “Biz her ne kadar ki seçim hanesinde olmasak da emek, demokrasi, özgürlük ve yurtsever adayların desteklenmesi, oy verilmesi noktasında bir tutumumuz var. Bu güne kadarda çeşitli platformlarda bizler emekten, demokrasiden, özgürlükten yana güçler bir arada durduk. Bundan sonrada bir arada duracağız” dedi.

Demokrasi ve Özgürlük bloğu Malatya bağımsız milletvekili adayı Gani Rüzgar Şavata ise, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada emek ve demokrasi güçleriyle beraber yürüyeceklerini ifade ederek “Arkadaşlarımız iyi bilsinler ki yüzde 10 barajı ve yasaklar bizlerin mücadelesini hiçbir zaman durduramamıştır. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinin önemli bir neferi olan ÖDP’nin seçimlere girememesi beni sizler kadar derinden yaralamıştır. Demokrasiden yoksun bu düşünceler sizleri o kadar düşmanca görüyorlar ki sizlere yasak getirdiler. Ama inanın biz bu yasakları deldik. Beraber mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

MARDİN

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet Türk’ün seçim çalışmaları devam ederken, Türk için seçim bölgesi olan Kızıltepe’de düzenlenen şölen adeta miting havasında geçti. On bini aşkın yurttaşın katıldığı şölende belediye meclis üyesi Adil Başaran Kürt halkının on temel talebini Kürtçe ve Türkçe olarak okudu. Okunan taleplerin ardından Kürt sanatçılar Mehmet Atlı, Mazlum ve Koma Dengê Amara’nın seslendirdiği şarkılara alanı dolduran on binlerce kişi büyük bir coşku ile eşlik etti. Şölende son olarak kısa bir konuşma yapan Blok Adayı Ahmet Türk, yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alanı dolduran kalabalık ile Kürt halkının bir kez daha hiçbir tesir altında kalmayarak mücadelesine devam edeceğini belirten Türk, Kürt halkının verdiği mücadelenin suyun büyüyen dalgasına benzetti. Geçmişte Kürt halkının ve dilinin varlık ile yokluğunun tartışıldığını hatırlatan Türk, “Kürt halkı varlığını ortaya koymuştur. Başarımız çok yakındır. Yıllardır sistemin partileri bizi kandırdı. Tansu Çiller bize Bask modelini getireceğiz dedi; fakat insanlarımız öldürüldü, zindanlar dolduruldu. Demirel geldi Kürt realitesini tanıyacağım dedi; fakat gördük ki insanlarımızın üzerine bomba yağdırıldı. Mesut Yılmaz ise ki Avrupa Birliği’nin yolu Diyarbakır’dan geçer dedi, fakat gördük ki Kürt halkı hiçbir hakkına kavuşamadı. Fakat iyi bilmeniz gerekir ki bu halkı anca kendi mücadelesiyle haklarına kavuşabilir. Kandırılmamız gerekiyor kimsenin bizi kandırmasına izin vermeyeceğiz biz başımızı kaşımasak kimse kaşımaz” diye kaydetti.

ŞIRNAK

“KCK davası” kapsamında tutuklu bulunan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Şırnak Bağımsız Milletvekilli Adayı Faysal Sarıyıldız’ın seçim bölgesi olan Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. İlçe örgütü tarafından yürütülen seçim çalışmaları kapsamında Yafes Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısının ardından çok sayıda yurttaşın katılımı ile şölen düzenlendi. Sarıyıldız’a ait broşürlerin dağıtıldığı şölen alanında kısa bir konuşma yapan BDP PM üyesi Hasan Güneş AKP hükümetinin bölede Demokratik Özerklik ve Kürt siyasetçilerine tahammül etmediği müddetçe hezimete uğramaya mağdur olacağını vurguladı. HPG’llerin ilan ettiği ateşkes kararına rağmen artan askeri operasyonlara dikkat çeken Güneş, “Son zamanlarda ateşkes halindeki gerillalara yoğun bir şekilde yapılan askeri operasyonlar ve şehirlerde BDP’liler yapılan baskı ve tutuklama furyası 12 Eylül baskıcı cunta faşizmini aratmadığını söyleyerek halkımızın AKP hükümetine karşı 12 Haziran’da gerekli dersi vereceğinden emin olduğunu söyledi çünkü AKP verilen her oy Kürt halkına sıkılan kurşun ve takılan kelepçedir dedi.

Kitle daha sonra müzikler eşliğinde doyasıya halay çekti.

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: