Kobani IŞİD’den kurtuldu, kutlamalar başladı

Suriye’nin Kobani Kenti’nin kontrolünün YPG’ye geçtiği haberleri sonrası yurt çapında vatandaşlar havai fişek ve halaylarla kutlama yaparken, Van’da yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

 

RADİKAL – Kobani’nin Kürt güçlerinin eline geçtiği yolunda gelen haberler üzerine, Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) binası önünde toplanmaya başlayan bir grup, halaylar çekerek, kutlamalara başladı.

Suriye’nin Kobani bölgesinde 134 gündür Kürt güçleri ile IŞİD arasında çatışmalar sürerken, bugün bölgeden IŞİD’e ağır kayıp verildiğine yönelik haberlerin gelmesi üzerine bir grup DBP’li, Diyarbakır’daki parti binası önünde toplanarak, kutlama yaptı. Parti otobüsünden çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde saatlerce halaylar çeken grup, sık sık slogan attı.

Diyarbakır sokaklarında Kobani kutlaması

VAN’DA POLİS MÜDAHALESİ
Suriye’nin Kobani kentinin kontrolünün YPG’ye geçmesi sonrası Van’da bir grup Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek havai fişek ve halaylarla kutlama yaptı. Zaman zaman Cumhuriyet Caddesi üzerine çıkarak trafiği kapatan göstericiler, güvenlik önlemi alan polislere de havai fişek atmaya başladı. Bunun üzerine polis göstericilere gaz bombasıyla müdahele etti. Uzun süre polis ile göstericiler arasında yaşanan kovalamaca sonrası göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

TAKSİM’DE HALAY KADIKÖY’DE MÜDAHALE

Kobani’deki IŞİD militanlarının püskürtülmesinin ardından kontrolün YPG’ye geçmesi bazı gruplar tarafından kutlandı. Yürüyüş sırasında eylemci grup havaya ve çevreye havai fişek atınca, polis gruba plastik mermi ve gazla müdahale etti. Bazı göstericiler gözaltına alındı.

Kadıköy’deki Kobani gösterisinde, eylemci grup havaya ve çevreye havai fişek atınca, polis gruba plastik mermi ve gazla müdahale etti. Bazı göstericiler gözaltına alındı.

HDP Kadıköy İlçe binası önünde saat 20.00 sıralarında toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, Altıyol’daki Boğa Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçti. HDP, SDP ve Kaldıraç gruplarına ait bayraklar ve flamalar taşıyan grup, meydanda halaylar çekerek sloganlar atmaya başladı.

Grup içerisinden bazı kişilerin havaya havai fişek atması üzerine, polis grubu sözlü olarak uyardı. Grup sloganlar atmaya devam ederken, Kadıköy yönünden gelen otobüs yolunu da kapattı. Eylemciler, kısa süre sonra Bahariye Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada havaya ve çevreye havai fişekler atılması üzerine, polis gruba plastik mermi ve gazla müdahale etti.

Eylemciler Bahariye Caddesi’nde ara sokaklara dağılırken, Çevik Kuvvet ekipleri grupları Bahariye ve Moda sokaklarında takibe aldı. Olaylar sırasında bazı göstericiler gözaltına alındı.

KOBANİ’Yİ HALAYLARLA KUTLADILAR

Kobani’deki IŞİD militanlarının püskürtülmesinin ardından kontrolün YPG’ye geçmesi, Beyoğlu’nda bazı gruplar tarafından halay çekilerek kutlandı. Yaklaşık 1 saat boyunca slogan atıp halay çeken eylemciler, polisin uyarısının ardından dağıldı.

Suriye’nin Kobani kentinde 133 gündür süren çatışmaların ardından IŞİD militanlarının püskürtüldüğü haberlerinin gelmesi üzerine, bazı gruplar saat 19.00’dan itibaren Galatasaray Meydanı’nda toplanmaya başladı. Sık sık slogan atan eylemciler, türküler eşliğinde halay çekti.

Meydanda güvenlik önlemi alan polis, yaklaşık 1 saat halay çeken gruba dağılmaları yönünde uyarı yaptı. Uyarıyı dikkate almayan göstericiler, polisin TOMA eşliğinde harekete geçmesi üzerine ara sokaklara girerek dağıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: